Projekt Rozprávkáreň je realitou, nie rozprávkou

| K13 a VÝMENNÍKY | 21. 3. 2016

K rozvoju medzigeneračných vzťahov prispieva umelecko-komunitný projekt Rozprávkáreň, ktorého autorkou je Ľudmila Horňáková. Vo Výmenníku Jegorovovo na Sídlisku Dargovských hrdinov sa raz do mesiaca stretávajú seniori a žiaci prvého stupňa ZŠ.

Idea

Rozprávkáreň vznikla pred tromi rokmi v rámci projektu VON z kruhu, ktorý sa zaoberal ľuďmi po päťdesiatke a ich vzťahom s mládežou. Vďaka vytvoreniu priam rodinného prostredia sa generácie vzájomne spoznávajú a ovplyvňujú. Deťúrence sú s narastajúcou dôverou voči starým ľuďom vľúdnejšie a chápavejšie, osvoja si i nové praktické veci. Seniori odovzdávajú vedomosti, učia sa vystupovať. V kruhu spontánnych mladých ľudí pookrejú až omladnú. Starší rozprávajú pútavé príbehy a mladší si odnášajú zážitkovú skúsenosť a ponaučenie. Skúšajú si rozličné herecké roly, pri ktorých nechýba improvizácia. V slovníku členov Rozprávkárne spojenie „generačné rozdiely“ nemá miesto. Skôr preferujú heslo: „Mladí či starí, spolu sa darí.“

1 fasiangy

S pani učiteľkou deti prezentujú vlastnoručne vyrobené masky na fašiangy.

Kto tvorí Rozprávkáreň?

Neformálna skupinka desiatich seniorov nazývaná Furčianske tvorivé letokruhy (FTL) trávi spoločný čas s deťmi 2. a 3. ročníka Základnej školy Krosnianska 2. Do projektu sa zapájajú aj dôchodcovia zo skupinky Susedia a so skupinkou SZTP z Denného centra diskutujú o budúcej spolupráci. V dohľadnej dobe sa k projektu pričlenia deti z ďalších základných škôl. Z každej spoločnej akcie natáča televízia FTL krátke videá. Neskôr sa vtipné reportáže zverejňujú na kanáli YouTube. Na videách sa podieľajú aj samotné deti, ktoré sa učia natáčať.

2 basa

Pochovávanie basy a spevácka skupina Furčan z Denného centra v rámci témy fašiangy.

Témy

Snahou v tomto roku je priblížiť hravou formou ratolestiam ľudové múdrosti, zvyky a tradície. Konkrétne témy si deti a seniori vyberajú sami. Každá Rozprávkáreň trvá od 14:00 do 15:30 obvykle prvý utorok v mesiaci. Pozrieť sa môžu prísť aj deti z inej školy spolu s rodinnými príslušníkmi. Pri najbližšom stretnutí 5. apríla navštívia Hrnčiarsku ulicu. V nej mládež spozná stále žijúce tradičné remeslá a ručne vyrobené predmety.

Martina Hadbavníková
Foto: Miroslava Danková

IMG_5263

Momentka zachytávajúca seniorov a detských výrobcov fašiangových masiek.

IMG_5254

Deti si samy vyrábajú masky na fašiangy.


Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Projekt Rozprávkáreň je realitou, nie rozprávkou

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems