Filmový festival FEBIOFEST zavíta cez víkend do Košíc!

| Pozvánky | 29. 3. 2016

Filmový festival Febiofest na začiatku apríla zavíta aj do Košíc. V marci zažilo bratislavské publikum vďaka Febiofestu intenzívne dni plné premiér a filmových zážitkov. Výber toho najlepšieho z 23. ročníka filmového festivalu sa v apríli dostane aj do filmových klubov v regiónoch.

Festival, ktorý mal už dlhoročne problém s vhodnými priestormi v Košiciach si diváci môžu tento rok vychutnať rovno v dvoch staro-nových kinosálach – v Kine Úsmev a v Kine Tabačka. Febiofest v tomto roku získal podtitul Medzinárodný festival filmových klubov a od soboty 2. do utorka 5. apríla predstaví košickým divákom niekoľko zaujímavých premiér.

boj

„Sme nesmierne radi, že po rokoch môžeme priniesť Febiofest košickým divákom opäť do riadnych kinosál, do Kina Úsmev a nového Kina Tabačka. Alternatívne priestory v ktorých sme premietali po minulé roky ukracovali návštevníkov o plnohodnotný filmový zážitok. Dve kiná nám umožňujú premietať väčší počet titulov, ale taktiež ponúknuť pestrejšiu dramaturgiu.“ vyjadril sa Lukáš Berberich, riaditeľ Kina Úsmev.

Prehliadku otvorí v sobotu 2. apríla v Kine Úsmev očakávaná česká dráma podľa skutočnej udalosti – Já, Olga Hepnarová z dielne režisérskeho dua Tomáš Weinreb a Petr Kazda. Príbeh mladej ženy, ktorá v roku 1973 nasadla do nákladného auta a v centre Prahy zabila osem ľudí, otváral na prestížnom festivale Berlinale sekciu Panoráma. Existenciálna dráma o mladej vrahyni, ktorá svoj čin považovala za akt pomsty režimu, ponúka portrét poslednej ženy popravenej v komunistickom Československu. Výraznou osobnosťou tohtoročného Febiofestu je dokumentaristka Helena Třeštíková. V utorok 5. apríla bude v Kine Tabačka uvedený jej film Zkáza krásou zasvätený životnému príbehu herečky Líde Baarovej. Svoj pohnutý osud prerozprávala Třeštíkovej na kameru sama kontroverzná hviezda ešte kedysi v 90. rokoch. Premiéru bude mať na Febiofeste aj film Mustang. Príbeh zasadený do Severného Turecka rozpráva o túžbe po slobode niekoľkých mladých sestier. Film bol nominovaný na Oscara v kategórii Najlepší cudzojazyčný film. Rovnako aj snímka Boj z pera dánskeho scenáristu a režiséra, majstra tichého napätia, Tobiasa Lindholma, ktorý po filmoch Hon alebo Únos predstavuje ďalšiu pôsobivú drámu. Ťažké témy odľahčí hravá čierna komédia z Maďarska – Líza, líščia víla. Febiofest ponúkne divákom pohľad na jednu z najvýraznejších postáv českej kinematografie Petra Zelenku. 3. a 4. apríla premietne v kine Úsmev jeho najznámejšie filmy Rok ďábla a Samotáři. Ďalšiemu významnému českému scenáristovi a režisérovi, Pavlovi Juráčkovi, bude venovaná nedeľná projekcia v Tabačke. Posledný film vynikajúceho, predčasne zosnulého filmára, Případ pro začínajícího kata, narazil na nepochopenie normalizátorov a skončil v trezore.

zkáza krásou

Kompletný program 23. Medzinárodného festivalu filmových klubov FEBIOFEST:

Košice – Kino Úsmev

2. 4.
19:00 Ja, Olga Hepnarová r. Tomáš Weinreb, Petr Kazda, 2016, ČR/Poľ./Franc./SR, čb, 105 min. (SFK)

3. 4.
16:00 Boj r. Tobias Lindholm, 2015, Dánsko, far., 115 min. (NOV)
19:00 Rok diabla r. Petr Zelenka, 2002, ČR, far., 88 min. (OKF)

4.4.
09:00 Filmový kabinet deťom: Mimi&Líza r. Katarína Kerekesová, 2014 – 2015, SR, far., 6 x 8 min. (FKD)
19:00 Samotári r. David Ondříček, 2000, ČR/SR, far., 103 min. (OKF)

Ja Olga Hepnarova_Michalina_Olszanska_3 (1)

Košice – Tabačka

3.4.
18:00 Líza, líščia víla r. KárolyUjj Mészáros, 2015, Maďarsko, far., 98 min. (NOV)
20:00 Případ pro začínajícího kata r. Pavel Juráček, 1969, ČSSR, čb, 102 min. (ZM)

5.4.
18:00 Zkáza krásou r. Helena Třeštíková, Jakub Hejna, 2015, ČR, far., 90 min. (OKF)
20:00 Mustang r. Deniz Gamze Ergüven, 2015, Franc./Nem./Tur./Katar, far., 97 min. (NOV) + Súťaž krátkych filmov – ocenené filmy

pripadprozacinajicihokata1 (1)

mustang


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Filmový festival FEBIOFEST zavíta cez víkend do Košíc!

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems