Dve percentá menia spoločnosť

| Tretí sektor | 7. 3. 2016

Blíži sa čas podávania daňových priznaní. Pre neziskový sektor to znamená šancu na získanie financií vďaka „dvom percentám z daní“. Od roku 2004 sa takto prerozdelilo 300 miliónov eur. Čo tie percentá znamenajú a prečo ich vlastne niekomu môžeme odovzdať?

Tento nemalý balík financií sú dane každého z nás. Buď ich časť využijeme ako dar organizácii, alebo sa dostanú do štátnej pokladne. Slovensko je pri darovaní dvoch percent unikátom. Vo väčšine krajín, kde podobný systém existuje, môžu časť dane darovať iba fyzické osoby, teda prevažne zamestnanci. Darovať dve percentá z daní právnických osôb, čiže firiem, je vo svete netradičné. A už čoskoro aj u nás bude táto možnosť skôr minimálna.

Koľko percent vlastne darujeme

Od roku 2004 do roku 2009 mohol každý človek a každá firma darovať 2 % zo svojej dane tej organizácii, ktorá požiadala o registráciu. Od roku 2010 prichádza k zmenám a postupne sa znižuje množstvo financií, čo môžu darovať firmy do neziskového sektora z vlastných daní. V tomto roku je možné darovať maximálne 1,5 % z daní vybranému prijímateľovi. Táto výška je určená firmám, ktoré z vlastných príjmov už venovali aspoň 1% formou daru. Ak tak neurobili, tak môžu poukázať z daní iba 1%. Z predchádzajúcich 2% sa teda postupne znížila možnosť firiem odovzdať z daní iba 1%. Systém postupného znižovania podielu by mal byť ukončený v roku 2021, kedy bude možné darovať prijímateľovi iba 0,5% z dane.

Pri zamestnancoch sa systém tiež trochu mení. Pokiaľ ste človekom, pracujúcim popri svojom zamestnaní aj ako dobrovoľník aspoň štyridsať hodín počas roka 2015, tak zo svojho príjmu môžete odovzdať až 3%. Ak ste dobrovoľníka nerobili, stále môžete odovzdávať 2% zo svojej dane.

mamut

Letné turistické výlety malých mamutov. 

Komu darovať?

Napriek tomu, že 2% z našej dane sa môžu zdať zanedbateľné, celospoločensky ide o vysokú sumu. Tú môžete dať organizácii, ktorá ich potrebuje a je schopná za ňu realizovať aktivity v prospech spoločnosti. Dobrovoľnícke centrum Košického kraja spolupracuje s viac ako dvesto organizáciami v regióne a do pozornosti dáva tie, kde garantuje, že financie sa využívajú efektívne a sú naozaj potrebné. Pozrime sa na niektoré z nich.

Organizácia Svetielko pomoci celoročne poskytuje komplexnú pomoc rodinám s onkologicky chorými deťmi v Košickom a Prešovskom kraji. Svetielko pomoci im pomáha pri každodenných starostiach. Vďaka zriadenému mobilnému hospicu môže nevyliečiteľne choré dieťa tráviť posledné chvíle v domácom prostredí s blízkymi. Takáto starostlivosť je finančne náročná, a preto každá pomoc prostredníctvom dvoch percent je vítaná. Viac info a potrebné tlačivá nájdete na stránke www.svetielkopomoci.sk.

MAMUT je moderná detská organizácia. Deti a mladí sa naučia plávať, lyžovať, korčuľovať či hľadať poklady na turistických i dobrodružných výletoch. Samozrejmosťou sú aj pobytové aktivity a tábory počas prázdnin. Informácie nájdete na stránke www.vyletypredeti.sk.

Najstaršou organizáciou v Košiciach pre deti od 0 do 12 rokov a ich rodičov je MC Haliganda. Ponúka materské centrá, kurzy, workshopy a podujatia v pobočkách Nad jazerom a na KVP. Venuje sa aj vzdelávaniu rodičov v oblasti výchovy, montessori pedagogiky a kreativity. Má vlastný detský festival, divadlo a participuje na medzinárodných projektoch. Viac na www.haliganda.sk.

Úniu vzájomnej pomoci ľudí a zvierat poznáte vďaka útulku v Haniske pri Košiciach. Okrem toho realizuje aj preventívne aktivity na školách a výcviky psov. Finančné prostriedky sú potrebné denne na stravu, vakcináciu a na celoročnú činnosť útulku. Viac info nájdete na stránke www.uvp.sk.

Košická detská historická železnica ako jediná svojho druhu u nás upravuje a udržiava historické lokomotívy a vozne, pracuje s deťmi a mládežou, vychováva mladých železničiarov, podporuje cestovný ruch a atraktívnosť prímestskej oblasti Alpinka. Z dvoch percent by opravili koľajisko, lebo čas je k nemu nekompromisný a bezpečná jazda je základ. Informácie nájdete na www.detskazeleznica.sk.

Celý zoznam prijímateľov 2% nájdete na internetovej stránke rozhodni.sk/zoznam-prijimatelov. Stačí si vybrať a časť svojich daní odovzdať do tých správnych rúk.

Mirka Langerová
Foto: archív neziskovky


Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Dve percentá menia spoločnosť

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems