Červený kapitán nesklamal

| Reportáž | 21. 3. 2016

Filmová recenzia

Málokedy je trailer menej pútavý ako samotný film. Pri Červenom kapitánovi sa tak stalo. Preto neváhajte a choďte si pozrieť koprodukčný slovensko-česko-poľský film s prívlastkom krimi a triler. Tam, kde sa mieša ŠTB a cirkev, pumpuje sa adrenalín. Snímka najskôr osloví fanklub spisovateľa Dominika Dána, autora bestsellerovej predlohy. Ale je tu nemálo vecí, pre ktoré sa oplatí zájsť do kina aj tým, ktorí domácu detektívkovú scénu nesledujú. Za vypichnutie stojí výkon Ladislava Chudíka, mimochodom jeho posledný. Hoci je na scéne vo farárskom rúchu len krátko, dominancia a tvrdosť roly spôsobujú zimomriavky. Ďalej skvele zvládnutá dobovosť. Epický čas filmu sa odohráva v roku 1992 a tomu sú prispôsobené nielen spraté nažltkasté rifle hlavného image_16596_19_v1detektíva, ale aj kulisy nevábnych postsoci kancelárií a všadeprítomného cigaretového dymu. Oukej, ale to všetko sú detaily. Filmári použili aj desiatky trikov a animácií, aby nás preniesli do súdobých exteriérov Bratislavy. Červený kapitán trvá 115 minút a trúfam si odhadnúť, že väčšinu času budete v pozore. Kvôli napätiu, nečakaným bitkám, zauzľovaniu eštebáckeho deja a šťavnatému slovníku policajtov z mordpartie. Čakajte vulgarizmy nakombinované do prudko humorných replík bez štipky politickej korektnosti.

Neokukané a uveriteľné

Milovníci Dána to majú ťažšie. Naše predstavy z načítaných kníh sa nemusia stretnúť s realitou. Pre mňa bola poľská tvár hlavného detektíva Krauza sklamaním, netrafili sa mi do vkusu. Ale hereckému výkonu nie je čo vyčítať. Takisto Marián Geišberg ako vyslúžili Edo Burger je uveriteľný do špiku kosti, aj s tým svojím nechutne prefajčeným kašľom. A Zuzana Krónerová v celej „prirodzenej paráde“ by si zaslúžila aspoň Leva. Kastingu by som dala špeciálne ocenenie, pretože medzi známymi tvárami sa objavujú aj neokukané. Ešte jedno upozornenie pre divákov, čo čítali knihu a nevedia sa ubrániť očakávaniam a porovnávaniu. Z filmového spracovania vypadli isté časti a niečo pribudlo. Vôbec sa nehovorí o téme Templárov. Spomeniem aj, že mordpartia nedostala veľa priestoru. Ak sa tešíte na tlstého Váňu či Kukyho bojové chmaty, tie nebudú. Bude však patológ Lengyel a jeho čierne hlášky sa vám zaryjú. Ako pri mŕtvole s hlavou napoly rozrezanou na cirkulárke: „Psychosomatické to teda neni.“

Červený kapitán je divoká jazda na lokálnych cestách plných zradných dier a výmoľov, kde neviete, či pomoc policajta je záchrana alebo cesta do pekla.

 

Lucia Radzová


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Červený kapitán nesklamal

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems