Akvatlon je športom budúcnosti

| Mesto Košice, Šport | 21. 3. 2016

Bežci a plavci, malí aj veľkí sa v sobotu 5. marca stretli v Košiciach. V Mestskej krytej plavárni a v priľahlom Mestskom parku prebiehal 3. ročník 1. košického akvatlonu. V bazéne to poriadne „špliechalo“. Do vody takmer skákali aj rodičia, keď s krikom podporovali svoje deti.

Triatlonový klub Košice v spolupráci s Mestom Košice a Slovenskou triatlonovou úniou pripravil pre pretekárov ďalší ročník obľúbeného športového podujatia. Súťažilo sa v 3. ročníku košického akvatlonu. Vlani si prišlo na východ Slovenska zašportovať 86 pretekárov. Tento rok ich bolo 121 z domácich Košíc, Piešťan, Levíc, Popradu, Turčianskych Teplíc aj Bratislavy. Do pretekov sa zapojili aktívni aj rekreační súťažiaci. Akvatlon vznikol ako športová príprava pre triatlonistov, ktorí ešte nemajú možnosť absolvovať celý triatlon. Je tak disciplínou, kde sa len pláva a behá.

Akvatlon – čoraz atraktívnejší šport

Ako nám prezradil riaditeľ pretekov a jeden z organizátorov Gregor Fotul, súťaž má vždy dva ciele: „Je veľmi dobrým tréningom pre vrcholových športovcov pred hlavnou pretekovou sezónou. Zároveň dáva možnosť rekreačným športovcom zaplávať či zabehať si bok po boku s výkonnostnými pretekármi a porovnať si výkony. Akvatlon a celkovo multišportové odvetvia sa aktuálne tešia väčšej popularite než v minulosti. Stále viac ľudí chápe ich pozitívny vplyv na organizmus.“ V sobotu 5. marca sa pretekalo vo viacerých kategóriách. Napríklad v žiackej, juniorskej aj kategórii Elite. Súťažili spoločne, no každý sám za seba. V bazéne aj na trati panovala priateľská atmosféra. Niektorí športovci si body z pretekov pripísali do svojich štatistík v rámci Slovenského pohára.

DSC_4022

Vo všetkých kategóriách nechýbala bojovnosť

Najväčší krik, povzbudzovanie a tlieskanie sa v plavárni ozývali vtedy, keď do vody skočili najmenší športovci. Veľký bazén ich nevystrašil. Deti boli disciplinované a sústredené ako dospelí pretekári na olympiáde. Len 5-ročná Barborka Bajusová z Košíc mala hneď jasno v tom, prečo ju plávanie baví: „Chcem byť silná a zdravá!“ Toto dievčatko bolo najmladšou účastníčkou tohtoročného akvatlonu. Najúspešnejší malí pretekári si medaily prevzali presne na poludnie po zvládnutí oboch kategórií.

„Behanie a plávanie je pre mňa zmyslom života. Nemusím ani rôčky rátať. Upísal som sa tomu.“ Tobiáš Peter (67-ročný akvatlonový pretekár)

Skutočný boj o víťazstvo nastal popoludní. Na plavecký štart sa postavili mladé slovenské nádeje, ale aj skúsení športovci a rekreačná verejnosť. Potom ako akvatlonisti absolvovali plaveckú časť, vymenili bazén za bežeckú dráhu v Mestskom parku. Športovci sa zahriali na päťkilometrovom okruhu, ktorý zvládli ľavou zadnou. Popri trati sa ozývali rôzne povzbudzujúce pokriky ako napríklad: „Maminka! Dáš to! Ako si to dala minule a predtým, dáš to aj dnes!“

DSC_4025

Dobrý bazén a super trať

Po finiši bola spokojnosť na mieste aj u pani Jany Miklóšovej z Levíc. V kategórii veteránky prišla do cieľa na 2. mieste: „Spočiatku som bola iba vodič svojej dcéry, ktorá tu tiež súťažila. Keď zdedíte bicykel, tretry a plavecké oblečenie, neostáva vám nič iné, ako začať pretekať, a tak pretekám už tretí rok,“ dodala s úsmevom. Víťazkou v kategórii Elite ženy sa stala Ivana Kuriačková, slovenská reprezentantka v triatlone: „Plávalo a behalo sa mi výborne. Máte tu veľmi dobrý bazén a super trať v parku. Mamina je bývalou triatlonovou reprezentantkou a od malička ma k tomuto športu viedla.“ Spomínali sme najmladšiu účastníčku pretekov, no veľký obdiv má u nás aj pán Tobiáš Peter z Prievidze. Akvatlonu sa venuje už 30 rokov. Na štartovej listine patril medzi najstarších účastníkov, no 67-ročný pretekár v ničom za ostatnými účastníkmi nezaostával: „Behanie a plávanie je pre mňa zmyslom života. Nemusím ani rôčky rátať. Upísal som sa tomu,“ povedal nám usmievavý pán Tobiáš.

DSC_4088

Košický akvatlon spoznal svojich víťazov v dorasteneckých a juniorských kategóriách, v kategórii mužov a veteránov krátko popoludní. Podrobné výsledky nájdete na www.solarun.sk. Pri teplom čaji si napokon pretekári s rodinami, kamarátmi a známymi tľapli na úspešný záver 3. ročníka.

Lucia Korečková
Foto: Vladimír Sopko


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Akvatlon je športom budúcnosti

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems