Vytvárajú funkčné softvéry už na škole

| Košice IT Valley, Reportáž | 8. 2. 2016

Načo mi to v živote bude? Túto rečnícku otázku si študenti Fakulty elektrotechniky a informatiky TUKE v rámci projektu Živé IT projekty asi nekládli. Išlo o jednosemestrálny predmet, ktorý spojil vzdelávanie a súkromný sektor. Zapojilo sa doň 116 študentov a 14 firiem. Spoločne vytvorili 29 reálnych IT riešení. Jedinečný projekt má na svedomí klaster Košice IT Valley.

Tímy svoje softvérové riešenia prezentovali 20. januára v Univerzitnej Knižnici TUKE. Vedúci katedry Jaroslav Porubän uviedol, že finále štvormesačnej akcie nastavilo zrkadlo vzdelávaciemu systému a zamestnávatelia zároveň mohli spoznať svojich budúcich zamestnancov. Ivan Hruška, predseda správne rady Košice IT Valley sa vyjadril: „Čo nás dlhodobo trápi, je ako pomôcť učiteľom, ako zvýšiť počet študentov informačných technológií a skvalitniť výučbu IT. Aby sa študenti učili o posledných technológiách a prišli do praxe pripravení.“

ZIT IMG_4585 - kópia

Živé IT projekty – víťazné riešenia

Zo súťaže vzišlo 5 ocenených študentských projektov, z toho dve tretie miesta.

  1. miesto: Indoor space spy (GlobalLogic Slovakia s.r.o.) – Mobilná a webová aplikácia zameraná na meranie v priestore a posielania dát na server. Riešenie sa využije na mapovanie priestoru v budovách, napr. pri sťahovaní.
  2. miesto: Parking system for Fpt (Fpt Slovakia s.r.o.) – Systém zahŕňa mobilnú aplikáciu informujúcu o zaplnenosti parkoviska, webovú aplikáciu na správu databázy ŠPZ značiek a tabletovú aplikáciu na obsluhu rampy.
  3. miesto: POS Android aplikácia pre registračné pokladnice (Elcom s.r.o.) – Aplikácia podporuje zadanie objednávok, rozdelenie platby medzi viacerých zákazníkov, vytlačenie bločku.
  4. miesto: Interaktívna mapa budovy spoločnosti (Ness KDC s.r.o.) – Riešenie sa využíva na interaktívne prehliadanie mapy budovy, kde je možné zobraziť miestnosti, zamestnancov a ich údaje.
  5. miesto: Internal company attendance system (Software AG Development Center Slovakia, s.r.o.) – Mobilná aplikácia obsahuje automatickú podporu sledovania príchodu do práce a notifikácie.

ZIT IMG_4594 - kópia

Redakciu ZN zaujal softvér na detekciu čiernych stavieb, ktorý by bol využiteľný najmä pri predaji nehnuteľností. Oslovila nás aj vecička na automatické tagovanie a analyzovanie textu. Ide o tzv. organizér mediálnych obsahov. Podieľať sa už na škole na vývoji nových softvérov musí byť viac ako motivačné.

ANKETA: Ako sú absolventi vysokých škôl pripravení na prácu v IT sektore?

Dodan Vojtko, Fpt Slovakia

Často im chýbajú softskilly, (komunikačné a organizačné schopnosti, tímová práca, kreativita, analytické myslenie… pozn. redakcie.) ale tie u nás absolventi získajú praxou alebo na školeniach. Prezentačné schopnosti absolventov sú dosť slabé. Ale všímam si, že sa to zlepšuje z roka na rok. A čo sa týka technických skúseností, veľké korporácie robia na systémoch, ktoré sa študenti nemajú šancu dopredu naučiť. Napríklad Javu ovládajú, ale SAP je nedostačujúci, takže v tej oblasti pomáhame a v rámci Košice IT Valley sme založili SAP akadémiu.

Ján Majoroš, Siemens Healthcare

Požiadavky firiem sú rôzne a na univerzitách sa učia väčšinou iné veci. Ale o tom to je, že keď absolventi prídu k nám do firmy, v prvom rade hľadáme spoločnú reč. Pripravíme najprv workshop, na ktorom sa im vysvetlia technológie, s ktorými budú pracovať, a až potom sa pustia do roboty.

Vladislav Jevčák, Ness KDC

Neočakávam od absolventov, že budú mať nesmierne široké znalosti technológií. Pozitívne je, že škola naučí študentov rozmýšľať, čo je pre mňa najdôležitejšie. Väčšina z nich má celkom dobré základy. Čo je trošku pain, je jazyková pripravenosť. Všetky firmy majú zahraničných klientov, čiže minimálne angličtinu by absolventi mali ovládať. Vždy to však stojí a padá na konkrétnom človeku, či sa chce rozvíjať a učiť aj naďalej.

Miloš Zidor, T-Systems Slovakia

Vo veľa prípadoch som pozitívne prekvapený, že pripravenosť absolventov je na zaujímavej úrovni, hlavne, keď to kombinujeme s našimi doplnkovými vzdelávacími programami, ako sú Summer a Evening University. Rozmýšľame, ako podporiť samotné vzdelávanie, aby sme tých našich kurzov a programov mali čo najmenej a aby sme praktické veci vedeli presunúť aj na akademickú pôdu. Napríklad spolupráca z novembra pri Hackathone nám dala za pravdu, že vieme vymýšľať kreatívne nápady, ako obohatiť vzdelávanie.

Roman Klimčík, GlobalLogic

Je úžasné, že sa podaril projekt Živé IT projekty, kde má Global Logic 4 tímy a tí ľudia sú neuveriteľní. Vediem jeden z tímov a hneď by som zobral každého do firmy, sú úžasní. Keď ľuďom dáte zaujímavú prácu a trváte na tom, aby boli výsledky, na lenivosť nie je čas. Zároveň si myslím, že žiaden absolvent nemôže byť celkom pripravení na prácu v IT, lebo aj naši zamestnanci sa musia preškoľovať. IT je dynamický svet a každú chvíľu musíte byť v obraze.

Lucia Radzová
Foto: Dominik Lakatoš


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Vytvárajú funkčné softvéry už na škole

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems