Tisíce eur od T-Systems Slovakia

Aby bolo ľuďom lepšie

| T-Systems | 22. 2. 2016

Juraj venuje 5 percent svojho platu neziskovke, aby právne radila ľuďom v núdzi, Tomáš ošetrí zadarmo bezdomovca s omrzlinami, Anna odmoderuje benefičnú akciu bez nároku na honorár a T-Systems Slovakia podporí finančne osem projektov z regiónu. Lebo poriadny manažér, lekár, politik, umelec, ajťák, skrátka Človek, zúročí svoje schopnosti na dobrú vec. Aby svetu vrátil svoj podiel za to, že tu môže žiť, tvoriť a byť úspešný.

V spoločnosti T-Systems Slovakia pôsobí vyše 3600 zamestnancov, a to už zaváňa riadnou človečinou nielen do kvantity. „Takýto vysoký počet zamestnancov nás motivuje k tomu, aby sme v regióne zastávali pozíciu zodpovednej spoločnosti. Verím, že tretí ročník grantového programu „T“ for all, all for „T“ je toho jasným dôkazom. Osem podporených projektov odzrkadľuje pestrosť aktivít, ktorým sa naši zamestnanci vo voľnom čase venujú. Sme radi, že v tomto ročníku podporujeme aktivity pre zdravotne postihnuté deti, šport v meste či kultúru iných krajín a pomôžeme tak posunúť tento región vpred,” hovorí viceprezident pre ľudské zdroje T-Systems Slovakia s.r.o. Pavel Jireček. Spoločnosť svojím nadačným systémom už tretí rok podporuje neziskovky a občianske združenia pôsobiace v našom regióne. Z 23 prihlásených vybrali podľa stanovených kritérií 8 a tie si prerozdelia grantové prostriedky. Na východe sa tak v tomto roku bude lepšie žiť hendikepovaným a autistickým deťom, ľuďom so špeciálnymi potrebami, záchranárom, psičkárom a ich štvornohým kamošom, športovcom, ale aj záujemcom o japonskú kultúru. Treba spomenúť, že o grant sa mohli uchádzať iba inštitúcie, kde sa aktívne angažujú zamestnanci T-Systems Slovakia.

1 barlička

OZ Barlička usporiada vďaka grantu denné tábory pre ľudí so špeciálnymi potrebami.

Granty pre ľudí

Hneď po oficiálnom vyhlásení výsledkov sme zavolali neziskovkám, to bolo radosti! Na oslavy však nie je čas a organizácie už teraz pracujú na svojich projektoch. Veď len taká  Záchranná služba východ je v pohotovosti nepretržite. A z grantu zakúpi technické vybavenie. „Profesionálne rádiostanice budú využívať naši členovia pri záchranných prácach a mimoriadnych udalostiach ako povodne, požiare, veterné smršte, snehové kalamity, ale aj na rôznych podujatiach. Pomôžu aj pri pátraní po stratených osobách v teréne,“ hovorí Martin Stredňák, predseda Záchrannej služby východ.

2 vrtula_GL

Záchranná služba východ použije grant na technické vybavenie.

Autistické centrum Rubikon zakúpi cyklotrenažér a bodyzorb. Viac prezrádza Anna Uchnárová: „Pomocou športových pomôcok budeme pôsobiť na rozvoj zdravotnej, telesnej zdatnosti, motoriky a koordinácie detí. Tie budú môcť nielen súťažiť, ale tiež vyjadriť svoj vnútorný svet a sprostredkovať ho prostredníctvom pohybu. A to všetko v neformálnom a uvoľnenom prostredí zábavy a športu.“ Je to málo?

Tak pridajme ďalších 70 zdravotne hendikepovaných detí z Centra Liberta. Práve tie sa v priebehu roka potešia kultúrno-spoločenským podujatiam. Nie obyčajným, veď niektoré deti potrebujú aj špeciálny prístup: „Podujatia organizačne, priestorovo, programovo aj materiálne prispôsobíme ich osobitým požiadavkám. Takto vytvoríme rovnosť príležitosti pre zdravotne a mentálne postihnutých, absolvovať také isté podujatia, ako ich zdraví rovesníci,“ vysvetľuje Renáta Megyešiová z Centra Liberta.

Občianske združenie Barlička usporiada dva dobrovoľnícke denné tábory pre ľudí so špeciálnymi potrebami. „Našou základnou myšlienkou je priblížiť svet, nových ľudí a nové veci tým, ktorí sami nemôžu veľmi cestovať. V prvom turnuse sa venujeme seniorom s Alzheimerovou chorobou. Druhý turnus je pre hendikepovanú mládež, aby prelomila rutinu a motivovala sa k práci na sebe,“ približuje zámer projektu Lukáš Kvokačka.

Zelená pre šport, psíkov a japonskú kultúru

Ostávajú štyri dobré nápady, štyri projekty, ktorým spoločnosť T-Systems Slovakia odklepla grant, a tým aj priaznivejší rok 2016. Únia vzájomnej pomoci ľudí a psov skvalitní výcvik agility psov a dúfajme, že sa im tak podarí zvýšiť aj účasť ľudí na tejto športovej disciplíne. Agility je súčasťou ich výcviku základnej poslušnosti a ten robia pre verejnosť každú sobotu v parku Anička. Ste vítaní!

Dobrovoľníci z OZ 3-ATLON pripravia 3. ročník Košického triatlonu a tešiť sa budú aj bikeri: „Z poskytnutej dotácie plánujeme v cykloareáli Dirtpark Drábova vybudovať molitanový bazén „foampit“ so zaťahovacím zastrešením. Bude slúžiť na bezpečný nácvik  akrobatických skokov pre deti a mládež. Poskytnuté financie použijeme na nákup materiálu a vybavenia, nakoľko všetky aktivity projektu plánujeme realizovať formou dobrovoľníckej práce so zapojením miestnej komunity,” opisuje využitie grantu Martin Boršč zo združenia Enjoy The Ride. 

3 enjoytheride, fotoMiroslav Tomčík

ENJOY THE RIDE, OZ. Foto: Miroslav Tomčík.

Posledným podporeným projektom je Nippon víkend. O čo ide, hovorí Blažej Gál z občianskeho združenia Annai: „Hlavnou myšlienkou podujatia Nippon víkend je rozšíriť a dokresliť už známy obraz Japonska, ako krajiny s tisícročiami starou kultúrou, s bohatými tradíciami a zvykmi. Okrem tejto historickej stránky však chceme priblížiť aj súčasnosť Japonska, jeho vysokú technickú a vzdelanostnú úroveň i súčasné kultúrne smerovanie.“

Program „T“ for all, all for „T“ je financovaný z Nadačného fondu T-Systems Slovakia a administruje ho Karpatská nadácia. Jeho veľké myšlienky prichádzajú „zdola“: „Výhodou takýchto programov je to, že podporujú nápady, ktoré prídu priamo od ľudí, od neziskových organizácií alebo iných inštitúcií, a teda plne reagujú na konkrétne potreby konkrétnych miest,“ hovorí riaditeľka nadácie Laura Dittel. T-Systems Slovakia takých ľudí nepochybne má. Veď práve vďaka ich iniciatíve, času a otvoreným očiam i srdciam pomohli skrz svojho zamestnávateľa tým, na ktorých im záleží.

Zoznam podporených projektov:
Autistické centrum Rubikon n.o., Košice, projekt Športujeme s Belom
Centrum Liberta n.o., Košice, projekt Zaži to s nami
ENJOY THE RIDE, OZ., Košice, projekt Ride safely
OZ Annai, Kysak, projekt NIPPON-VÍKEND 2016
OZ Barlička, Prešov, projekt Mladí, starí, naši, cudzí – Summer for ALL!
Únia vzájomnej pomoci ľudí a psov, Košice, projekt Agility ako šport pre mladých Záchranná služba východ, Gelnica, projekt Profesionálne rádiostanice na zabezpečenie komunikácie pri záchrane životov a ochrane majetku
3-ATLON, Košice, projekt Košický triatlon 2016

Gabriela Krestián Kuchárová
Foto: archív neziskoviek


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Tisíce eur od T-Systems Slovakia

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems