Súboj očí a rúk

| Editoriál | 22. 2. 2016

Oči sa boja, ruky spravia. Nie veľmi rozšírené porekadlo je viac ako priliehavé. Ošúchaný pragmatický príklad – hora špinavého riadu. Tá nechuť, s ktorou sa do nej púšťate, a tá radosť a najmä ľahkosť, čo vás čaká po vykonaní práce. Oči sa činnosti báli, odkladali ju, vyhýbali sa jej, no ruky ju skrátka urobili.

Hm. Čo ak sa vyhýbate oveľa ťažšej úlohe? Nie, nie je to ani sťahovanie klavíra, ani učenie sa cudzej reči, keď ste jazykový analfabet, nie je to ani výmena polovypadnutej plomby v šestke vľavo hore. Je to návšteva zomierajúceho človeka. Povinnosť, ktorej odkladanie je viac ako nevhodné, napriek tomu sa jej oči boja veľmi, preveľmi. To, ako ľudskú bytosť zmení choroba, si v čase zdravia a energie nepripúšťame. Na to, ako sa z nej vytráca ľudská dôstojnosť, sa nedá pripraviť. A presne to všetko oči predpokladajú a zdržujú tak stretnutie. lusi

Nevedeli sme sa odhodlať. Až sa jeden z nás musel vrátiť z Južnej Ameriky, aby sme si už konečne dohodli termín a šli pozrieť blízkeho a veľmi chorého človeka. Štyria kamaráti z detstva a človek, čo nás veľa naučil. Vybrali sme si poldeň voľna, sadli do auta a hnali sa do zariadenia za Košicami. Každý s vlastným strachom zaobaleným do nepodstatných historiek o práci, voľbách, rýchlej svadbe. Stretnutie s človekom v sanatóriu bolo dychberúce. Človek sa hanbil za svoj vetchý stav a nevládnosť. A my sme sa hanbili, že nám cestou vyschli v hrdle tie správne slová. Ale bolo sa v skutočnosti za čo hanbiť? Možno si myslíte, že v takých chvíľach treba hovoriť čosi veľké. Kdeže. Humor nás zachránil. A nepodstatnosti. Spomienky na spoločné lavice. Klebietky a pletky. Zahraničné noviny. Vynútená prechádzka na vozíku. Ostré slnko a svieži vietor. Krémeš z Aidy. Oprava, veľké veci.

Som vďačná, že hoci sa naše oči toľko báli, nohy urobili ten správny krok.

Lucia Radzová
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk

1 linda

Titulná fotografia Zajtrajších novín 3/2016. Foto: Nicol Urbanová

 


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Súboj očí a rúk

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems