Pravú nefalšovanú zábavu ponúknu Pankuškové Fašiangy

| Pozvánky, Top | 2. 2. 2016

Nebude chýbať fašiangový sprievod, veselica, pochovávanie basy. Návštevníci môžu ochutnať nielen pankušky, ale aj unikátne klobásy Dolnozemských Slovákov z Nadlaku a iné zabíjačkové špeciality.

Pravú fašiangovú atmosféru záujemcovia môžu zažiť na štvrtom ročníku dvojdňovej akcie Pankuškové fašiangy v rekreačnom lyžiarskom areáli Plejsy Krompachy. Je to prvé tohtoročné podujatie zaradené do TOP 10 v rámci programu Terra Incognita. Organizátori – mesto Krompachy v spolupráci s Krajskou organizáciou cestovného ruchu Košice, Hotel Plejsy a Relax centrum Plejsy, pripravili bohatý program zameraný na ľudové zvyky viažuce sa k fašiangom. K tradičným fašiangovým jedlám na Spiši patrili pankušky – po slovensky šišky.

Fašiangy priblížia zvyky zo Spiša

„Obyvateľom regiónu, ale aj všetkým návštevníkom rekreačnej oblasti Plejsy chce mesto priblížiť zvyky fašiangového obdobia na Spiši, ponúknuť zakáľačkové dobroty, zábavu a hlavne nefalšovanú veselú fašiangovú atmosféru plnú dobrej nálady,“ pozýva návštevníkov primátorka Krompách Iveta Rušinová.

Dvojdňový program v sobotu o 10:00 na Plejsoch otvorí dychová hudba a mažoretky. Fašiangové zvyky priblížia folklórne skupiny z Vojkoviec, Sloviniek a Kluknavy. Na poludnie príde fašiangový sprievod z mesta s maskami a ľudovou hudbou. „Oproti predchádzajúcim ročníkom v čele sprievode pôjde traktor s vlečkou, na ktorej budú hudobníci a ľudia s maskami. Prejde aj mestom, aby Krompašania vedeli, že sú fašiangy,“ povedala Rušinová.

pankusky obr 1

Recept na pravé spišské pankušky, aké robia v Krompachoch

Suroviny:

1 kg polohrubá múka (podľa možnosti – babičkina voľba)
1 kocka droždia
¼ l mlieka
2 žĺtka
100 g palmarín alebo hélia (rozpustiť)
100 g cukor
soľ, rum, citrónová kôra, vanilkový cukor, džem.

Postup: z mlieka, droždia a štipky cukru si urobíme kvások. Do múky dáme soľ, kvások, žĺtka, podľa chuti cukor a vymiešame, najlepšie ručne. Ak je cesto tuhé, môžeme pridať trochu oleja. Nakoniec pridáme citrónovú kôru a rum. Necháme vykysnúť. Po vykysnutí cesto rozvaľkáme na hrúbku 1 cm a vykrajujeme šišky, ktoré vyprážame na horúcom oleji. Hotové posypeme cukrom, zmiešaným s vanilkovým cukrom a pridáme džem.

pankusky

TERRA INCOGNITA je samostatný program iniciovaný regionálnou samosprávou na podporu kultúry a rozvoja kultúrneho cestovného ruchu prostredníctvom vytvorenia trvalo udržateľnej ponuky destinácií, produktov a služieb. Hlavnou témou programu je kultúrne dedičstvo rozložené a zachované na 3 tematických cestách – železnej, gotickej a vínnej. Historický potenciál v jednotlivých obciach a mestách Košického kraja tak vytvoril línie jedinečných ciest, po ktorých môže návštevník putovať a spoznávať nielen historické témy jednotlivých ciest, ale aj zažiť jedinečnú atmosféru kultúrnych, športových a iných podujatí, ktoré na týchto cestách ponúkame.

Kompletnú ponuku TOP podujatí programu Terra Incognita v roku 2016 nájdete na stránkach terraincognita.sk

V zmysle zákona o podpore cestovného ruchu vznikla v decembri 2012 Krajská organizácia cestovného ruchu Košický kraj. Jej súčasnými členmi sú Košický samosprávny kraj a oblastné organizácie cestovného ruchu SPIŠ, Zemplínska oblastná organizácia cestovného ruchu, KOŠICE Turizmus a Slovenský raj.
Cieľom organizácie je robiť aktívny a efektívny marketing v spolupráci s našimi členmi a partnermi. Našou prvou úlohou bolo zhodnotiť potenciál destinácie – Košického kraja cez zvyšovanie kvality a komplexnosti poskytovaných služieb v turizme. Výsledkom tohto procesu by mala byť konkurenčná turistická ponuka, ktorá bude samozrejme reflektovať na záujem a potreby návštevníkov. Jednoducho chceme, aby sa počet spokojných návštevníkov neustále zvyšoval.

Od januára 2015 sa program Terra Incognita realizuje pod gesciou KOCR KK.


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Pravú nefalšovanú zábavu ponúknu Pankuškové Fašiangy

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems