Košice Artist in Residence získava v roku 2016 nový rozmer

| Košice Artist in Residence | 12. 2. 2016

Z KAIR – Košice Artist in Residence sa stalo v roku 2016 samostatné občianske združenie. Projekt bol významnou súčasťou aktivít Európskeho hlavného mesta kultúry a neskôr aj Creative Industry Košice. Košice Artist in Residence vznikol v roku 2011 ako jeden z kľúčových projektov pre Košice – Európske hlavné mesto kultúry a naplnil tak jeden zo základných pilierov projektu Interface, a to umelecké mobility.

KAIR funguje na medzinárodnej úrovni. Každá rezidencia je buď o spolupráci so zahraničným umelcom či organizáciou v Košiciach, alebo o tvorbe slovenského umelca v zahraničí. Za päť rokov už pripravil cez 80 rezidencií a ako samostatné občianske združenie pôsobí od 1. februára 2016.

1. willeke van ravenhorst_foto_david hanko (1)

Willeke van Ravenhorst vystavovala v decembri svoju site-specific inštaláciu v košickej Kotolni. (Zľava: Zuzana Kotíková, Willeke van Ravenhorst, Petra Housková) Foto: Dávid Hanko

„Vznik občianskeho združenia nie je rozhodnutie narýchlo, ale niektoré projekty EHMK majú potenciál sa osamostatniť a fungovať aj naďalej ako miestni kultúrni operátori,” hovorí Zuzana Kotíková, ktorá v KAIR pôsobí od roku 2013. V novovzniknutom občianskom združení s ňou bude na rezidenciách pracovať aj umelkyňa a galeristka Petra Housková.

Doteraz sa KAIR radil medzi projekty organizácie Creative Industry Košice. Tá vznikla premenovaním neziskovej organizácie Košice 2013 v septembri minulého roka a naďalej pracuje na projektoch vychádzajúcich z Európskeho hlavného mesta kultúry. Ide najmä o vzdelávanie, rozvíjanie ľudského kapitálu, vytváranie podmienok a profesionalizáciu talentovaných ľudí v meste a zvyšovanie profilu mesta Košice na lokálnej, národnej, ako aj medzinárodnej úrovni.

2. Gilles pourtier_foto_david hanko

Gilles Poutier je francúzsky fotograf, ktorý bol rezidentom v roku 2013. Foto: Dávid Hanko

„KAIR sa osamostatnil podobne ako festival Biela noc, ktorý bol tiež jedným z kľúčových projektov EHMK. To preto, aby dokázal naplno využiť svoj potenciál. Pre nás ako organizáciu, ale aj pre mesto Košice je dôležité podporovať a vytvárať sieť nezávislých kultúrnych operátorov.” hovorí Michal Hladký, riaditeľ Creative Industry Košice.

„Projekt už nie je v inkubačnej fáze, kedy sa nastavuje štruktúra, ciele alebo partneri. Za 5 rokov sa nám podarilo vytvoriť pestrú a stabilnú sieť partnerov v krajinách Európskej únie, ale aj z Ukrajiny, Gruzínska či Japonska,” dopĺňa Zuzana Kotíková.

Najbližšie projekty KAIR budú zamerané na prienik umenia a vedy (tzv. art and science) a tiež nové médiá. Združenie chce postupne rozvíjať spoluprácu aj s lokálnymi partnermi ako je Technická univerzita v Košiciach alebo DIG Gallery, s ktorými pripravuje aj najbližšie rezidencie.

Plány združenia zapadajú do ambície Košíc stať sa súčasťou siete UNESCO Creative City of Media Arts: „Creative Industry Košice bude s KAIR o.z. naďalej úzko spolupracovať. Plánované rezidencie, ktoré spájajú vedu a umenie sú pre nás dôležitým rozvojovým prvkom jednak pre UNESCO kandidatúru, ale hlavne ako spôsob zapojenia vedeckých a vzdelávacích inštitúcií do ďalších projektov,“ dopĺňa Hladký.

3. Petra Římalová_foto_Petra Římalová

Petra Římalová predstavila v roku 2013 animáciu Príbehy Kasární o prostredí košických Kasární/Kulturparku. Foto: Petra Římalová

Prvá rezidencia Art and Science sa uskutoční v marci v spolupráci s Katedrou kybernetiky a umelej inteligencie Technickej univerzity v Košiciach. So študentmi bude na vytvorení diela niekoľko mesiacov spolupracovať nemecký skladateľ Christoph Reiserer.

4. Open Studios Night_foto_

Súčasťou každej rezidencie sú aj Otvorené ateliéry (Open Studios Night), kedy sa verejnosť môže zoznámiť s prácou autora. Na fotografii prezentuje japonský rezident Junichiro Ishii Foto: Tomáš Kmeť

 


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Košice Artist in Residence získava v roku 2016 nový rozmer

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems