Keď chodiť do školy je radosťou

| T-Systems | 8. 2. 2016

Duálne vzdelávanie sa za pomerne krátky čas stalo hitom a nastolilo trendy vzdelávania. Vedeli ste, že prvá „duálna trieda“ bola otvorená práve u nás v Košiciach, a to o 18 mesiacov skôr ako vôbec vstúpila do platnosti novela zákona o odbornom vzdelávaní a príprave? Od septembra 2013 prešli bránami duálneho odborného vzdelávania desiatky študentov. Tento rok sa z prvých absolventov stanú plnohodnotní zamestnanci T-Systems Slovakia. Predtým ich ale ešte čaká záverečná skúška.

„Vpred ich poháňa vlastná vnútorná motivácia a štúdium sa odrazu zmenilo viac na zábavu, ako len na niečo, čím si musia povinne prejsť.“

Keď sme o dualistoch písali prvýkrát, boli to odvážni prváci s veľkými očakávaniami. Dnes sú z nich profesionáli, čo doučujú mladších kolegov a prezentujú výhody na stredných školách. „Na začiatku štúdia mnohí z nich netušili, akou cestou by sa v oblasti IT mali vybrať. Vďaka svojej túžbe po spoznávaní nového a rôznorodosti technických predmetov, s ktorými sa počas štúdia dostali do kontaktu, si svoju cestu v labyrinte IT veľmi rýchlo našli. Vpred ich poháňa vlastná vnútorná motivácia a štúdium sa odrazu zmenilo viac na zábavu, ako len na niečo, čím si musia povinne prejsť,“ opisuje žiakov Rastislav Škultéty, manažér osobného rozvoja T-Systems Slovakia a jeden z mentorov duálneho vzdelávania. „Určite dospeli a naučili sa pracovať v tíme aj samostatne. Neboja sa spýtať, ak niečo nevedia, dokážu vyjadriť svoj názor aj prezentovať odlišné témy pred rôznym publikom,“ dopĺňa ho manažérka pre vzdelávanie Andrea Lovacká. Ich cesta ešte nie je na konci.

V júni musia absolvovať záverečnú skúšku rozdelenú na slovenskú a nemeckú, tzv. certifikačnú časť. Navyše ich čaká aj obhajoba podnikového projektu, ktorého cieľom je návrh reálneho riešenia konkrétneho problému. Ak to dokážu, o čom žiaden z pedagógov ani mentorov nepochybuje, pred meno im pribudne titul DiS a do portfólia certifikát AHK potvrdzujúci ich vedomosti. Ten zodpovedá nemeckému vzdelávaciemu plánu pre povolanie Fachinfomatiker IHK (Systemintegration) a zaručuje im prácu v odbore.

Prvé dualistky

tssk_korzar - kópia-page-001Za tri roky fungovania duálneho vzdelávania v spolupráci T-Systems Slovakia a Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej sa toho veľa zmenilo. Vyučovanie, ktoré prebieha bez hrubých skrípt, má svoje dobre zabehané koľaje a študenti majú vymaľované učebne so stenami plnými motivačných citátov. Chodia sem radi, dokonca aj cez prázdniny, aby sa navzájom doučovali. Počas leta sa druháci zúčastnili aj 9 týždňovej stáže v Drážďanoch, Hamburgu a Mníchove, aby si vyskúšali prácu v medzinárodnom prostredí, spoznali inú kultúru, osamostatnili sa a zdokonalili v nemčine a angličtine. Každým rokom kvalita študentov rastie ako aj ich motivácia, a medzi dualistami pribúdajú aj dievčatá. „Momentálne máme v druhom ročníku dve dievčatá a v prvom sú dokonca štyri. Každým rokom sa to zlepšuje. Dúfam, že v ďalšom ročníku ich bude aspoň šesť,“ hovorí s úsmevom Lovacká. „Naši študenti a študentky sú výrazné a zároveň zaujímavé individuality, ktoré si vyžadujú rôzne prístupy. Cením si na nich ich motiváciu, iniciatívu, permanentný záujem o dianie firmy, schopnosť vzájomne komunikovať a spoločne tráviť čas aj mimo školských či pracovných hodín. Sú to jednoducho mladí ľudia, ktorí vedia v škole i v práci poriadne zabrať, ale na druhej strane sa dokážu vo svojom voľnom čase športovo aj hudobne odviazať,“ chváli dualistov manažérka osobného rozvoja a mentorka Miriam Gurská.

A keď je reč o chvále, treba spomenúť aj úspechy pedagógov. V apríli minulého roka dokončilo šesť zamestnancov T-Systems tréning Ausbildung der Ausbilder a získali nové poznatky a kompetencie z pedagogiky, didaktiky, prípravy učebných plánov a hodnotenia študentov.  T-Systems plánuje kvalitu svojho vzdelávania naďalej zvyšovať a v máji sa teší na príval prihlášok od nových nádejných prvákov. Všetko o tom, ako sa na duálne vzdelávanie dostať, je zverejnené na webovej stránke www.myt-systems.sk/dual.

3 otázky pre dualistov

Aká je najlepšia vec, čo si sa na duálnom štúdiu zatiaľ naučil?

Poznáte tie situácie, keď hovoríte, že neznášate istú vec a učiť sa ju NIKDY nebudete, no nakoniec sa ju aj tak naučíte a ste v nej aj celkom dobrý? Toto je môj prípad. Programovanie. Dlhé roky som tomu nerozumel, až som prišiel tu a milí ľudia priamo z praxe ma všetko naučili. A poviem vám, že je to celkom ľahké a ani matematiku na to nepotrebujete.

Štefan Marcin, študent 3. ročníka

Čo ti toto štúdium okrem vedomostí a praxe ešte dalo?

Asi najlepšou vecou bol kolektív. Ľudia, ktorých môžeš spoznať počas 3 rokov.  Najviac som svoje vedomosti prehĺbil v oblasti užívateľsky obľúbeného okienkového Windowsu. Naučil som sa, ako funguje Windows Server, osvojil som si fungovanie sieťových prvkov, počnúc OSI modelom a končiac Quality of Network Services, a po prvýkrát v mojom živote som sa stretol s Linuxom.

Michal Kapec, študent 3. ročníka

Čo by si odkázal stredoškolákom, ktorí sa rozhodujú medzi vysokou školou a duálnym vzdelávaním?

Duálne vzdelávanie je skvelou príležitosťou, ako prísť do styku s ľudmi z praxe, a to hneď od začiatku štúdia. Je to vzdelávanie, kde sa dá z IT oblasti nabrať kvalitný základ a následne sa ďalej špecializovať. A spoznal som tu veľa nových ľudí, či už spolužiakov, alebo zamestnancov. Je tu naozaj priateľská atmosféra. Radosť chodiť do školy/firmy.

Martin Matta, študent 1. ročníka

Veronika Samková


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Keď chodiť do školy je radosťou

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems