Európske mesto športu chce až 50 percent športujúcich obyvateľov

| Rozhovory, Šport | 8. 2. 2016

Košice ako mesto vraňarov, Košice ako mesto kultúry, Košice ako Európske mesto športu. Prívlastkov máme dostatok, ale aktuálne sa najviac skloňuje tretí v poradí. No potrebujeme vôbec nejaký titul? Veď ľudia behajú, bicyklujú, plávajú, zgrupujú sa do tréningových partií a všetci sa z toho tešia. No budú ešte viac. Titul Košice – Európske mesto športu 2016 už teraz priniesol nových partnerov, prestíž a budú aj nové podujatia. Viac o nich hovorí riaditeľ projektu Ivan Šulek.

Košice sú Európskym mestom športu 2016. Čo to znamená pre obyvateľov?

Že budú mať ešte viac možností na športovanie. Plánujeme množstvo nových podujatí, už nielen 24 hodín v bazéne či vo fitness, ale aj 24 hodín na ľade, nové behy, akcie z rôznych druhov športu ako cyklistika, plávanie, snowboarding, skateboarding. Naším cieľom je, aby bežní ľudia začali športovať a tí, čo športovali sporadicky, aby sa tomu venovali pravidelne. V našich prepočtoch vyšlo, že 25 % obyvateľov mesta športuje (v EÚ je to okolo 23 %), a chceli by sme sa dostať až na úroveň 50 %. Preto je pre nás dôležitá samotná propagácia titulu. Čím viac o tom ľudia budú počuť, tým viac ich budeme motivovať. Nezabúdame však ani na pasívnych divákov. Tento rok uvidia aj majstrovstvá sveta v raketovom modelárstve, majstrovstvá Európy v modelárstve plachetníc a podujatia pre hendikepovaných. Prihlásili sme sa na organizáciu majstrovstiev Európy v tancoch na vozíku a veríme, že by sme to aj vďaka titulu mohli získať. Mnoho ľudí si myslí, že titul je o vchrolovom športe, ale to majú na starosti športové zväzy. My robíme šport pre verejnosť, pre obyvateľov a neorganizovaných jednotlivcov.

sport 1 - kópia

Riaditeľ projektu Košice – Európske mesto športu 2016 Ivan Šulek 

Je na toto všetko potrebný titul? Veď v Košicach sa organizuje množstvo športových podujatí a aktivít.

Už pred tým, ako sem prišla komisia a rozhodovala, či titul získame, sme sa mohli naozaj pochváliť mnohými aktivitami. Veď vďaka tomu sme ho získali. Vďaka občanom, čo športovali a zapájali sa do aktivít. Titul má šport ešte viac spropagovať a pritiahnuť širšiu verejnosť a čo je dôležité, prinesie nám prestíž, nových partnerov, investorov a turistov. Dobré meno nám urobil už samotný Otvárací ceremoniál 6. januára. Vedúci komisie športu EÚ Yves Le Lostecque bol dojatý z nadšenia našich bežcov. Na Trojkráľovom behu štartovalo 900 ľudí vrátane seniorov a hendikepovaných. V septembri budeme otvárať Európsky týždeň športu, najväčšie podujatie Európskej komisie, a prídu k nám prezident Európskeho olympijského výberu Patrick Hickey, Európsky komisár pre vzdelávanie, kultúru, mládež a šport Tibor Navracsics a iné osobnosti športu. Tieto návštevy nás zviditeľnia na mape Európy.

Mnohí si myslia, že titul Európskeho mesta športu je spojený s grantmi ako EHMK.

Tento titul je viac menej prestížny a mestá ho dostávajú za prácu v oblasti športu pre verejnosť. Nie je spojený s finančnými grantmi. Ako sme už hovorili, láka investorov a už teraz máme svojich partnerov. Firma NESS sa sama prihlásila, že nám vyhotoví webovú stránku. Verejnosť na nej nájde všetko, čo sa týka športu v meste. Kluby, športové zariadnia, akcie, informácie o dotáciách. Čiže všetko by malo byť pod „jednou strechou”. Je to unikát, že mesto má vlastnú stránku športu. Ďalej sú to TIPOS, Dôvera, B. Braun, mediálni partneri a medzi nimi napríklad RTVS. V nedeľu 24. januára odvysielali prvý dokument o Košiciach – Európskom meste športu. Bez titulu by sa to nedialo.

Hovoríme o výhodách, ale aké záväzky z titulu vyplývajú?

Prvým záväzkom bolo vyplniť manuál, kde sme mali zapísať 30 podujatí ročne. Druhý záväzok bude ich splniť, ale s týmto nemáme problém, veď organizujeme viac ako 300 športových akcií a hlásia sa stále nové podujatia.

Budú z titulu profitovať aj okrajové a verejnosti neznáme športy? Ako príklad uveďme Ultimate freesbe.

Určite chceme, aby sa verejnosť o týchto športoch dozvedela. Mala by to byť alternatíva k futbalu, hokeju a tenisu, ktoré sú naopak dobre propagované. Menej známe športy by mali dostať priestor najmä v letných mesiacoch na Hlavnej ulici. Každý piatok chystáme šou alebo prehliadku „okrajových” športov, aby ich  verejnosť spoznala. Ťažko sa im totiž získavajú finančné prostriedky na činnosť, keď o nich nikto nevie.

Čo bude po roku 2016?

Určite budeme pokračovať ďalej. Zrejme sa spustí aj súťaž Svetové mestá športu, tak sa tam prihlásime, ďalej sme sa prihlásili aj do súťaže Najaktívnejšie európske mesto športu. Titul má priniesť aj výstavbu nových športových zariadení, novú infraštruktúru a už teraz získavame prostriedky od Úradu vlády. Postavili sme in-linový oval, plánujeme atletické ihriská pri školách, a to nielen pre deti, ale aj obyvateľov mestských častí. Chýbajú tu plavárne, multifunkčná hala a pracujeme na programe Koncepcia rozvoja a športu v meste Košice. Schválili sme ho minulý rok v marci a v tejto dlhodobej koncepcii je zahrnutá aj športová infraštruktúra a podujatia. Aktivít bude teda dostatok aj po roku 2016.

PES EU Council preparation meeting

Titul prinesie Košiciam prestíž, nových partnerov, investorov aj turistov.

Ďakujem za rozhovor.

Gabriela Krestián Kuchárová
Foto: archív EMŠ

 

 


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Európske mesto športu chce až 50 percent športujúcich obyvateľov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems