Čo je lepšie ako komunitná záhrada na sídlisku? Dve komunitné záhrady

| K13 a VÝMENNÍKY | 8. 2. 2016

Komunitná záhrada pri Výmenníku Wuppertálska na sídlisku KVP nie je žiadnou novinkou. Funguje už od roku 2013 a v septembri tohto roku má naplánované otvorenie novej, prednej záhrady. „Pred výmenníkom je veľký nevyužitý priestor, ktorý má potenciál. Tak prečo to nevyužiť?“ hovorí Zdenka Košová, hlava a duša Výmenníka Wuppertálska.

Hlavnou ideou komunitných záhrad je využiť priestor podľa predstáv obyvateľov a prispieť tak k lepšiemu životu na sídlisku. Avšak záhrade na KVP sa podarilo ešte viac. Medzi pravidelných návštevníkov nepatria len obyvatelia sídliska, ale aj ľudia z ostatných častí mesta. „Myslíme si, že umením alebo niečím pekným, čo je vo verejnom priestore, sa liečia problémy na danom sídlisku. Začali sem chodiť ľudia z mestskej časti KVP, ktorí sa predtým vôbec nepoznali, nevedeli o sebe a dnes sú z nich blízki priatelia,“ odpovedá Zdenka na otázku, ako sa zmenilo vzťahy v susedstve.

2 zahrada

Čo sa deje v záhrade

Proces výstavby komunitnej záhrady nie je jednoduchý. Ľudia musia najprv prejsť dvoma workshopmi, kde sa dozvedia, ako sa taká záhrada buduje a čo v nej nesmie chýbať. V prednej záhrade nebudú žiadne ploty, naplánovaná je výstavba lavičiek, sadenie stromov a rastlín. Samozrejme, všetko si zorganizovali obyvatelia sídliska. Tí sa stretávali rok a pol a spoločne navrhli, ako bude záhrada vyzerať.

Výmenník ponúka aj rôzne zaujímavé programy a workshopy. Na EkotalKE si vypočujete zaujímavé prednášky o efektívnom riešení ochrany prírody a podujatie BylinKE láka na zber byliniek a využitie liečivých rastlín. Pre malých školákov sa každoročne organizuje projekt Malá škola záhradkárov, kde sa naučia čo-to o zemine, semiačkach a o tom, čo všetko je potrebné, aby sa rastline darilo. Komunitná záhrada má aj svoj vlastný herbár, kde každoročne pribúdajú podrobné nákresy a opisy pestovaných rastlín.

Komunitná záhrada je akousi oázou uprostred šedi panelových domov a atmosféry rušného veľkomesta. Viac informácií nájdete na  www.vymenniky.sk alebo na facebookovej stránke Komunitnej záhrady KVP.

Klára Hrenykóová

Foto: archív Výmenníkov


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Čo je lepšie ako komunitná záhrada na sídlisku? Dve komunitné záhrady

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems