Absurdná dráma s podtitulom čierna komédia

| Pozvánky | 22. 2. 2016

Kto sa bojí Virginie Woolfovej? Taký je názov svetovo známej hry amerického dramatika Edwarda Albeeho. Drsné rozhovory dlhoročných manželov ústia na hranicu príčetnosti. Niektoré problémy sú dokonale psychologicky podané a emočne prežité. Frustrácia z málo širokých manželových lakťov či z kolegu bez chrbtovej kosti. Odhalenie nastane po stotridsiatich minútach absurdných scén.

Starší manželský pár pozve na súkromný večierok mladších manželov, svojich kolegov z univerzity. S pribúdajúcou hodinou a stúpajúcim počtom pohárikov sa v briskných a inteligentných dialógoch odhaľujú veci, ktoré mali ostať skryté. Strácajúce zábrany podporia avantgardné a rozmarné hry ako Dostať hosťa alebo Hop na hostiteľku.

2 woolfova37

Premiéru činohry uviedla Malá scéna Štátneho divadla Košice v piatok 12. februára. Hlavnú úlohu starších manželov Marty a Juraja si zahrali Dana Košická a Ivan Krúpa. Postavu Mikiho, mladého profesora, alternujú Juraj Zetyák a Andrej Palko. Jeho manželku Zlatku stvárňujú Tatiana Poláková a Katarína Horňáková. V úlohe pianistu hosťuje Martin Husovský zo skupiny Komajota. Inscenácia sa do košického divadla vrátila po 22 rokoch, ale s novým prekladom od Sama Trnku. Názov dostala hra podľa univerzitného vtipu. V preklade to znamená, kto sa bojí veľkého zlého vlka, resp. kto sa bojí žiť bez falošných ilúzií. Hru preslávil aj film ocenený piatimi Oscarmi s rovnomenným názvom v hlavnej úlohe s Elizabeth Taylor.

Martina Hadbavníková
Foto: Ján Štovka


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Absurdná dráma s podtitulom čierna komédia

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems