Solitarius Kieselbach

| Stĺpček | 25. 1. 2016

V priebehu uplynulého storočia sa do rodných Košíc vracali mnohé mladé výtvarné talenty po štúdiách na rôznych zahraničných umeleckých akadémiách.Bol medzi nimi aj Gejza Kieselbach (1893 – 1965). Po maturite na košickom reálnom gymnáziu roku 1910 (bolo v budove na Kováčskej 28) začal maliarsku budúcnosť hľadať na mníchovskej Akadémii krásnych umení. Štúdiá začal roku 1911. O tri roky ich prerušila I. svetová vojna. Svoj detský sen – stať sa maliarom zvierat – realizoval až roku 1919, keď ukončil maliarsku prípravu v ateliéri chýrneho mníchovského maliara prof. H. von Zügela.

G. Kieselbach Autoportrét, okolo roku 1950

G. Kieselbach Autoportrét, okolo roku 1950

Kieselbachova orientácia na svet zvierat nebola bez kontextu. Animalistami boli jeho dedo a ujo, žijúci v rakúskom Linzi. Výborná príprava mladého umelca, jeho nevšedne široká a systematická znalosť anatómie zvierat, osobitne koní, umocnili v ňom schopnosť rýchlej a pohotovej maľby. Popri brilantnej technike sa jeho obrazy vyznačovali širokodychým koloristickým cítením a vďaka vysokej miere empatie vedel vystihnúť podstatu zobrazovaného motívu do najmenších podrobností.

G. Kieselbach Kone vo vode, 1931, olej, plátno, 70x77cm, majetok VsG

G. Kieselbach Kone vo vode, 1931, olej, plátno

Tieto danosti dostal do vienka vďaka talentu a permanentným štúdiom. Kľúč k pochopeniu a pozoruhodnej znalosti zvieracej anatómie získal doplnkovým štúdiom na veterinárnej fakulte už po získaní absolutória na spomínanej mníchovskej akadémii. Perfektne pripravený maliar par excellence s čerstvým diplomom vo vrecku mohol začať. Aj začal. Po návrate do rodných Košíc sotva 26-ročný Gejza uskutočňoval svoj detský sen. Sústredil sa na tvorbu, ktorú výlučne orientoval, až na malé výnimky, na zobrazovanie sveta zvierat. Jeho hlavnou témou sa stal svet koní. Napriek svojmu mimoriadnemu talentu a výnimočnej estetickej kvalite diel, aj napriek bohatému, pestrému a živému prostrediu košického výtvarného života, stal sa solitérom.

G. Kieselbach Vlastná podobizeň, 1949, olej, plátno,45x35 cm, majetok VsG

G. Kieselbach Vlastná podobizeň, 1949, olej, plátno

Bol osamoteným, samotárskym maliarom, ktorý prišiel so svojím umením v posledných okamihoch a dozvukoch starej éry. V provinčných Košiciach po Veľkej vojne ešte kde-tu dotlieval na obrazoch klasický model maľovania, no poväčšine sa už zahmlievala krása svetelnej atmosféry. Na dvere košických ateliérov začala klopať moderna. Z pláten zmietla výtvarné bravúry i koloristické krásy a pred umelcov nekompromisne postavila radikálne odlišnú estetiku. Kieselbach bol jedným z tých, čo sa pred ňou uzamkli.

Výstava vo Východoslovenskej galérii na Alžbetinej ul. k 50. výročiu maliarovho úmrtia potrvá do 31. januára.

Tibor Kočík
výtvarný publicista

G. Kieselbach Volský záprah, 1951, olej, preglejka, 64x49,5 cm, majetok VsG

G. Kieselbach Volský záprah, 1951, olej, preglejka

G. Kieselbach Kone, 1960-1961, olej.

G. Kieselbach Kone, 1960-1961, olej.


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Solitarius Kieselbach

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems