Shamrock Redheads pokrstili debutový album

Na svete je možno prvá slovensko-írska hudba

| Hudba, Rozhovory | 25. 1. 2016

Energický, miestami melancholický, a najmä melodický. Taký je debutový album košickej kapely Shamrock Redheads. Írska náladovosť a živelnosť prenasledujú tvorbu piatich hudobníkov od roku 2012. A hoci sa môže zdať, že na živých koncertoch sa skladby podobajú, každá dýcha svoj vlastný príbeh. O albume Road of Expectance, ale aj kapele Shamrock Redheads hovoria členovia Peter Sasák a Tomáš Tkáčik.

Vznikli ste v roku 2012, začínali ste hneď vlastnou tvorbou či covermi?

Peťo: Vznikli sme veľmi narýchlo, keď nás ako hudobníkov oslovil jeden klub, že potrebujú urobiť írsky večer a nemali kapelu.
Tomáš: Majiteľ klubu vedel, že hráme dlhé roky na husliach. Dali sme sa narýchlo dokopy a mali sme dva týždne na nacvičenie trojhodinového írskeho programu. Hrali sme tradičné írske veci a zároveň sme na skúškach začali robiť vlastné. America a Run vznikli hneď vtedy a máme ich aj na albume.

Toto je váš prvý album, obsahuje 10 skladieb, je to zbierka, ktorá vznikla účelovo práve pre CD, alebo ste dali dokopy to, čo ste mali od vzniku?

Tomáš: Album je výsledok tvorivej štvorročnej práce i keď je tam jeden škótsky cover.
Peťo: Väčšina skladieb vznikla za prvé dva roky fungovania kapely, postupne sa už len menili a modernizovali aranžmány.
Tomáš: Na začiatku to bolo viac írskejšie, ale keď do kapely prišiel Mišo s elektrickou gitarou, tak to dostalo aj rockový nádych.

Ako vnímate svoju hudbu?

Peťo: Podľa mňa je veľmi chytľavá, lebo je melodická a tie melódie sa dajú ľahko zapamätať. Dôležitý prvok zohráva duet dvoch huslí. Tým sa líšime od podobných inštrumentálnych kapiel, ktoré majú jedny husle, jednu píšťalku, jeden akordeón. Našedvoje husle sú základ a dopĺňa nás klavír a elektrická gitara. Keď hráme spolu, vieme sa navzájom melodicky dopĺňať v druhých husľových hlasoch, a tým sme špecifickí.

Zľava Roman Mocnár (klavír, gitara), Peter Sasák (husle, gitara), Tomáš Tkáčik (husle, perkusie), Tina Chytráčková (cajon), Michal Tokár (gitara).

Zľava Roman Mocnár (klavír, gitara), Peter Sasák (husle, gitara), Tomáš Tkáčik (husle, perkusie), Tina Chytráčková (cajon), Michal Tokár (gitara).

Spev chýba účelovo, alebo ste zatiaľ nenašli vhodného speváka?

Tomáš: Vznikli sme narýchlo a nebol vtedy čas riešiť spevy. A kedže reakcia na inštrumentálny koncert bola pozitívna, šli sme ďalej so zvukom bez spevu. No možno raz bude aj spev, uvidíme.

World music je žáner, ktorý v slovenských komerčných rádiách veľmi nepočuť, najmä ak je bez spevu, a väčšina kapiel tvorí s cieľom, aby sa naladili na nejakej tej frekvencii. Aký je váš cieľ?

Tomáš: Určite by sme sa nebránili, keby nás rádiá hrali, ale naším cieľom je prepracovať sa na veľa festivalov.
Peťo: Trochu je problém so žánrovým zaradením kapely. Nehodíme sa na popový, ale ani na country festival. Ale chcel by som, aby sme šli do sveta, aby sme hrali v Írsku aj Škótsku a zaujímal by ma ich názor na našu hudbu.

Na albume je riadne cítiť írsku náladu. Prečo írska hudba?

Peťo: Nechcel by som našu hudbu špecifikovať ako írsku, lebo podľa mňa taká nie je. Máme írske prvky – štýl ozdôb, podobnú melódiu. Ja našu tvorbu nazývam ako slovenská írska hudba.
Tomáš: Do toho prvého koncertu som v živote írsku hudbu nehral, bol som odrastený na klasike. No do cesty nám prišla možnosť a nás to chytilo.
Peťo: Nikto z nás piatich nie je vyrastený na írskej hudbe. A keďže ju len nejako napodobňujeme, tak ten zvyšok sú naše vlastné a originálne prvky.

Aj preto ste si na krst pozvali echt írsku kapelu Irish Rose?

Tomáš: Aj preto, ale sme dobrí kamaráti, poznáme sa dlho.
Peťo: Keď mali Irish Rose desiate výročie a krstili CD, pozvali si nás ako predkapelu, čiže toto je prirodzený vývoj.

Mohlo by sa zdať, že ste po obale albumu šli prvoplánovo, ale graficky čisté a jednoduché spracovanie a nápad mu dali hodnotu. Červené vlasy prepletené do štvorlístka. Kto vám ho robil?

Tomáš: Mária Bujňáková, moja kamarátka. Dostala od nás nejaké indície a výborne sa s tým pohrala.

foto 1

Inak, prečo Shamrock Redheads?

Tomáš: Najprv sme mali iba pracovné názvy, ale ja sa vždy rád hrám so slovíčkami a vymyslel som Shamrock Redheads – celé mi to prišlo také írske, výstižné a nakoniec sme si to nechali.

Osobne ma upútala piata skladba Grandma please call Luky. Na basu sa nabaľuje akási naliehavosť, pohrali ste sa v nej s hudobnými kontrastmi, ktoré mám rada a ten kontrast cítim aj v príbehu, akoby by husle a basa mali rozpravu. Kto je Luky?

Peťo: Skúšame u mňa v dome, kde býva aj babka a raz do skúšobne pribehol pes Luky, behal nám po kábloch, za ním behala moja babka a ja som na ňu zakričal Baby, volaj si Lukyho, a tak vznikol názov skladby.

Ako vymýšľate názvy ku skladbám, ktoré nemajú text?

Peťo: Názov skladby je kameň úrazu, vždy vzniká až ako posledný, vymýšľa ho ten, kto sa na skladbe najviac pričinil. Vzniká náhodným štýlom, napríklad Little owl vymyslel Roman, lebo mal vtedy na sebe tričko s malou sovou. Raz sme ale na koncerte vymysleli súťaž, nech ľudia vymyslia názov pre našu pesničku.

Čo čaká Shamrock Redheads?

Peťo: Chceme viac hrať, najmä v zahraničí a určite budeme propagovať aj naše CD. Stále je kam sa posúvať a zdokonaľovať.

Ďakujem za rozhovor.

Krst vo veľkom štýle

Elevácia, moderátor, scénar, dramaturgia. Chalani a Tina si dali na príprave krstu záležať, tak sa ani nečudujme, že im to vyšlo. Veľká sála Tabačky bola 16. januára plná, ľudia euforickí, koncerty skvelé, afterka pre médiá tabuizovaná. A najlepšie momenty? Spev Evky Hájkovej v tradičnej írskej skladbe Black is colour, mohykánsky nástup členov Shamrock Redheads, krstenie albumu škriatkami – leprikónmi v galčine a potlesk na tri prídavky. A hoci si chlapci zo Shamrocku zakladajú najmä na dvoch husliach, treba povedať, že hosťovská basa Miťa Samueliho koncertu veľmi svedčala. Bodaj by im táto paráda prischla!

Gabriela Krestián Kuchárová
Foto: Katarína Orešanská

CD Road of Expectance môžete vyhrať TU.

foto 3_ BONUS, iba ked vojde


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Shamrock Redheads pokrstili debutový album
  1. […] Odpoveď na súťažnú otázku a viac informácií o albume nájdete TU. […]

    Komentoval Hrajte o album Shamrock Redheads | Zajtrajšie noviny dňa 09.02.2016 o 16:44:14Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems