Majster Feld má vlastnú galériu

| Umenie | 25. 1. 2016

Ako dospelý mal výšku šesťročného dieťaťa a obdivuhodný kresliarsky talent. Ľudovít Feld. Známa postava Košíc, „súčasť“ Dómu sv. Alžbety, pred ktorým ešte v 80. rokoch minulého storočia sedával, nasával atmosféru mesta, tvoril a rád sa rozprával s cudzími ľuďmi, lebo jeho súpútnici zahynuli v koncentračnom tábore.

Na jeho diela sme sa išli pozrieť 10. januára do ešte čerstvej kultúrnej ustanovizne – Galérie Ľudovíta Felda pri Kultúrnom centre Ľ. Felda. A že neostalo len pri pozeraní. Málokedy strávime na výstave hodinu a pol. Pútavým príbehom sa však nedalo odolať. Dozvedeli sme sa, že Feld mal svoj vlastný systém na malé cigánčatká, ktoré ho často obklopili a smiali sa mu kvôli nízkemu vzrastu. Hodil im cukríky a mal pokoj. „Fyzicky, chuťovo a vôňou pripomínajú Felda práve cukríky, preto sú prítomné v galérii,“ ponúkla nás kurátorka Jana Teššerová. A v zápätí rozpovedala príbehy ku každému obrazu. Pre Felda sú typické najmä jeho autoportréty a motívy Košíc. Urbanova veža, Hrnčiarska ulica, pre autora nevšedné farebné znázornenie Immaculaty. Ďalšou etapou sú židovské a rodinné motívy – obriezka či modlitba v piatok večer pred začiatkom shabatu. Obraz Selekcia rozpráva formou symbolov o krutom výbere v koncentračnom tábore. Ženy a deti bez nádeje, komíny, strach. Ľudovíta Felda celý život strašila spomienka na Mengeleho, pre ktorého počas zajatia musel maľovať, avšak do svojich obrazov ho nikdy nezapracoval. Naopak, svoju vlastnú podobizeň zvykol nenápadne vpasovať do rôznych výjavov. Tichý pozorovateľ.

Immaculata

Immaculata

Zo židovskej kultúry

Zaujímalo nás, aký vzťah má k majstrovi žena, ktorá o ňom toľko vie: „Musím povedať, že mám k nemu osobný vzťah, pretože býval v bytovke oproti mne. Jedno leto som vyšla na ulicu so svojím štvorročným synom a vysvetlila mu, že keď uvidíme pána Felda, povieme mu ‚Dobrý deň, maestro‘. No môj syn ho pozdravil ‚Ahoj, Feld, poď sa so mnou hrať ‘. Umelec išiel s mojím synom do pieskoviska, aj nasledujúce dni,“ prezradila Jana Teššerová.

V areáli ortodoxnej židovskej synagógy na Puškinovej ulici v Košiciach objavíte aj iných židovských autorov, Eugena Króna, Emanuela Rotha, Leopolda Horovitza, Vojtecha Šipoša či Irenu Braun Lefkovičovú. Výstava je sprístupnená verejnosti dvakrát v mesiaci, vždy v nedeľu. Najbližšie 7. a 21. februára od 14.00 do 17.00. Židovská náboženská obec galerijný inventár neustále dopĺňa a program rozširuje o prednášky o holokauste či premietanie dokumentárnych filmov. Školy sa môžu hlásiť na čísle 0905644842.

Lucia Radzová
Foto: Ján Radzo

Autoportrét Ľudovíta Felda.

Autoportrét Ľudovíta Felda.

Feld 4

Feld 3


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Majster Feld má vlastnú galériu

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems