Diela Gyulu Kosiceho po prvýkrát v Košiciach

| Umenie | 25. 1. 2016

Od roku 2013 stojí pred budovou Kunsthalle socha Gyulu Kosiceho s názvom Radosť – Socha pre Košice. V tom čase sa umelec stal osobnosťou EHMK. Východoslovenská galéria uvedie od 4. februára do 6. marca 2016 výnimočnú výstavu tohto svetoznámeho autora. Kurátorom je Vladimír Beskid.

Fernando Fallik sa narodil v Košiciach v roku 1924. Ako 4-ročný emigroval s rodičmi do Argentíny. Žije a tvorí v Buenos Aires, kde má vlastné múzeum. Tam na začiatku svojej kariéry prijal umelecké meno Gyula Kosice a takto sa prihlásil k svojim koreňom a svojmu rodisku. Kosice je mnohostranný umelec – sochár, maliar, básnik, teoretik a vizionár novej inžiniersko-plastickej estetiky. Ako prvý na svete použil vodu a neón ako súčasť svojich umeleckých diel. Patrí k priekopníkom geometrickej abstrakcie, konkretizmu a kinetizmu nielen v Latinskej Amerike, ale v celosvetovom kontexte.

Gyula Kosice vo svojom ateliéri.

Gyula Kosice vo svojom ateliéri.

Poznal sa s Ecom, Sartrom, Corbusierom

Gyula Kosice nebol len aktívny vizuálny umelec 20. storočia, ale aj intelektuál, teoretik a vizionár. Predovšetkým v parížskom období sa stretával so širokým spektrom intelektuálov. Poznal sa s osobnosťami ako Milan Dobeš, Jean Arp, Victor Vasarely, Le Corbusier, Jean-Paul Sartre, Tristan Tzara alebo Umberto Eco. Diela na výstavu vo Východoslovenskej galérii s názvom Hydrokinetik sú zapožičanéz prestížneho Centra Georgesa Pompidou v Paríži, z múzeí a galérií v Grenobli a Villeurbanne a taktiež od súkromných zberateľov. Výstava obsiahne 27 sochárskych realizácií a objektov. Ide o prvú samostatnú výstavu tohto autora na území strednej Európy, ktorú slovenskému publiku prináša Galéria mesta Bratislavy v rámci úspešného projektu Henkel Slovensko Slovensku. Východoslovenská galéria je už druhým rokom participujúcim partnerom tohto projektu.

Gyula Kosice rozvíja predovšetkým vlastnú koncepciu dynamického, mobilného umenia so zapojením fenoménu svetla (luminoskulptúry) alebo vody (hydrokinetizmus). Uprednostňuje netradičné materiály ako hliník, polyester, sklenené trubice, plexisklo, elektrické svetlo, neóny a najmä prítomnosť a prúdenie vody. Bol pozvaný na najvýznamnejšie svetové prehliadky a výstavy Bienále Sao Paulo, Bienále Benátky, Documenta Kassel, Bienále Montevideo a EXPO Zaragóza. V roku 2013 bol zahrnutý do stálej expozície Multiple Modernities v Centre Pompidou v Paríži. Gyula Kosice je čestným občanom mesta Buenos Aires a mesta Košice.

Východoslovenská galéria

Gyula Kosice, Modré M, 1956 plexisklo, kov

Gyula Kosice, Modré M, 1956 plexisklo, kov

Abstraktná socha je osadená pred Kunsthalle od roku 2013. Foto: Katalóg Gyula Kosice: Hydrokinetik, 2015

Abstraktná socha je osadená pred Kunsthalle od roku 2013. Foto: Katalóg Gyula Kosice: Hydrokinetik, 2015


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Diela Gyulu Kosiceho po prvýkrát v Košiciach

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems