Československé filmové plagáty

| Pozvánky | 21. 1. 2016

Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja a Peter Benedikty, zberateľ filmových plagátov,Vás pozývajú v rámci výpožičných hodín knižnice od 15. januára 2016 do priestorov Gemerskej knižnice Pavla Dobšinského v Rožňave, ul. Lipová č.3 na výstavu pod názvom „Československé filmové plagáty“.

 Plagát je verejné oznámenie určené na upútanie pozornosti a propagáciuNajväčší vývoj bol zaznamenaný v 19. storočí.

Návrhom filmových plagátov sa od začiatku 60. rokov venovali významní maliari a grafici, ako napríklad Jiří Balcar, Zdeněk Ziegler, Milan Grygar, Karel Teissig, Karel Saudek, Albín Brunovský. Výtvarníci občas mali k dispozícii len zopár fotografií z filmu, inokedy poznali iba jeho názov. Málokedy samotný film aj videli. Základom bola takzvaná titulková listina – zoznam textu, ktorý musí plagát obsahovať. Československý filmový plagát sa stal legendou v celoeurópskom meradle.

Výstavu, ktorá je k dispozícii pre širokú verejnosť v priestoroch knižnice, poskytol náruživý zberateľ Peter Benedikty.K zbieraniu plagátov som sa dostal vďaka tomu, že už od detstva sa zaujímam o filmy a hercov, ale aj o premietaciu techniku. Dostával som sa k nim cez rôznych kamarátov, ktorí mali známosti v kinách alebo mali otcov, ktorí filmy premietali. Iné som zachránil tesne pred vyhodením, neskôr som ich zháňal aj v internetových bazároch“ povedal zberateľ Peter Benedikty a dodal „Oproti dnešným hollywoodskym plagátom pôsobia československé plagáty vyvážene, čisto a výtvarne.“

Prijmite pozvanie v termíne od 15. januára do 29. februára 2016 do priestorov Gemerskej knižnice Pavla Dobšinského v Rožňave, ul. Lipová č. 3 na prvú tohtoročnú výstavu – výstavu plagátov. Vstup je voľný.

vystava-ceskoslovenske-filmove-plagaty-2016


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Československé filmové plagáty

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems