Zmenil tvár Šanghaja

| Film, Tlačové centrum | 18. 12. 2015

Pozývame vás na premietanie filmu o architektovi Ladislavovi Hudecovi – Zmenil tvár Šanghaja, ktorý príde osobne uviesť režisér Ladislav Kaboš spolu so sochárom Ladislavom Sabom do Kina Tabačka v nedeľu 20.12. o 18:00 hod.

O filme Zmenil tvár Šanghaja

Traja súrodenci Martin (87) z Monaka, Theo (85) z Kanady, Alessa (82) z USA spomínajú na svoje detstvo a mladosť v Šanghaji, rozprávajú fascinujúci životný príbeh svojho slávneho otca – architekta Ladislava Hudeca. Alessa prvýkrát v živote navštívi rodisko svojho otca – Slovensko a spolu s Theom sa po 63 rokoch vydá do Šanghaja.

Okrem pozoruhodných informácií o živote a diele „Otca ázijských mrakodrapov“ L.E. Hudeca, dokument prináša aj cenné svedectvo a autentické spomienky o živote Európanov v koloniálnom Šanghaji pred vznikom ČĽR, ktoré umocňuje objav dosiaľ nezverejnených 16 mm filmov. V rokoch 1927 – 1938 ich nakrútil sám Ladislav Hudec.

Už dávnejšie som chcel nakrútiť film o neznámych slovenských architektoch v zahraničí. Pred niekoľkými rokmi som sa začal hlbšie zaujímať o architektov, ktorí z rôznych dôvodov opustili Slovensko a tvoria v zahraničí. Je ich viac ako dvesto,“ prezrádza Ladislav Kaboš a pokračuje: „Zaujal ma hollywoodsky príbeh architekta Ladislava Hudeca. Lákal ma aj tým, že o ňom existovalo minimum informácií. Všetko bolo treba vypátrať a vyhľadať v archívoch.“

Na Slovensku bol Hudec ešte v roku 2004 natoľko neznámy, že všetky Kabošove pokusy získať grant na vývoj projektu a nájsť partnerov pre projekt sa spočiatku stretávali s nepochopením. „Až keď sa približovalo EXPO v Šanghaji a Číňania v roku 2009 pripravili prvú výstavu o L. E. Hudecovi na Slovensku, novinári – a s nimi aj verejnosť – objavili slovenského rodáka, šanghajského architekta Ladislava Hudeca,“ dodáva režisér.

Viac zaujímavostí o živote a diele architekta Hudeca, ale aj o filme a jeho tvorbe nájdete na internetovej stránke www.ladislavhudec.eu.
Súčasťou výstavy je sochárska výstava portrétov L. E. Hudeca sochára Ladislava Saba v priestoroch kina.

SK, 2010, 68 min. Media Film. Réžia: Ladislav Kaboš

Vstup: 3€ / 2€ (študenti, dôchodcovia)

Zmenil tvar sanghaja Ladislav-Hudec
zmenil tvar sanghaja

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Zmenil tvár Šanghaja

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems