Vedecký brloh deťom odhalí, ako vnímame a spoznávame svet

| K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky | 14. 12. 2015

Počas Továrne na Vianoce sa uskutoční Vedecký brloh na tému Tajomstvá poznávania sveta. Povedie ho Lucia Hricová a deti zistia, ako vznikajú ilúzie, ako naše oči niekedy klamú a svoju pozornosť preveria prostredníctvom hier a aplikácií. Brloh plný informácií nájdete v Kasárňach/Kulturparku vo štvrtok (17. 12.) od 11:30 do 13:00 a v piatok (18. 12.) od 10:00 do 11:00.

Vedecké brlohy organizuje tím Výmenníkov, aby deťom odhalil tajomstvá vedy a okolitého sveta hravou formou. Nie ako v školskej lavici, ale skôr ako na pieskovisku. Malí vedátori sa hrajú, objavujú, rozprávajú s vedcami, dokonca robia neporiadok. A pri tom všetkom sa nenápadne vzdelávajú. Lucia Hricová z Katedry pedagogickej psychológie a psychológie zdravia Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach má s týmto formátom vzdelávania dobré skúsenosti: „Tento úžasný projekt prináša radosť nielen deťom, ale aj samotným prezentujúcim. Detské publikum je veľmi vďačné a robiť to pre nich je odmenou samo o sebe. Často sme prekvapení, koľko informácií už majú a ako dobre im to myslí. Radi sa hrajú a súťažia, no pri tom im nerobí problém sa sústrediť a zapamätať si informácie. Dokonca aj rodičia sa so záujmom zapájajú do aktivít.“

Zahrať sa na zvieratá je tiež veda

Na vianočnom Vedeckom brlohu deti spoznajú procesy, ktoré sú kľúčové pri odhaľovaní okolitého sveta, a to najmä vnímanie, pozornosť, pamäť a predstavivosť. Na otázku, prečo téma Tajomstvá poznávania sveta, odpovedá Lucia Hricová: „Téma poznávacích procesov je základ všeobecnej psychológie, tvorí každodennú realitu, je to niečo, s čím sa deti bežne stretávajú. Zároveň je to téma, s ktorou máme dobré skúsenosti u mladého publika.“ Deti sa s ňou vyhrajú, lebo stvárnia rôzne zvieratá, budú chytať papierové guličky, riešiť záhady a vytvárať umelecké diela. Zistia, ako vznikajú ilúzie, ako naše oči niekedy klamú a svoju pozornosť preveria prostredníctvom hier a aplikácií.

Gabriela Krestián Kuchárová

Vo Vedeckom brlohu sa učia deti hravou formou, a preto ich to baví. Foto: archív Výmenníkov

Vo Vedeckom brlohu sa učia deti hravou formou, a preto ich to baví. Foto: archív Výmenníkov

foto 2


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Vedecký brloh deťom odhalí, ako vnímame a spoznávame svet

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems