Srbskí umelci sa vyjadrujú cez figuríny bez tváre

| K13 a VÝMENNÍKY, Reportáž | 14. 12. 2015

Humor, irónia, absurdita a nesúlad s politickou situáciou v krajine bývalej Juhoslávie. V tomto duchu sa nesú diela srbských umelcov, ktoré sú súčasťou výstavy s názvom Podmanená existencia – umelecká scéna srbského súčasného umenia. Vernisáž sa uskutočnila v stredu 2. decembra 2015 v košickej Kunsthalle. Hlavnou myšlienkou je poukázať na to, že srbskí autori a ich diela si dodnes nedokázali získať významné postavenie v spoločnosti. Táto oblasť nie je v ich krajine považovaná za prioritnú. Podporu a pochopenie však tvorcovia dostávajú zo strany medzinárodnej umeleckej scény. Nájdu ju aj u nás?

1 kunsthalle

Výstava pozostáva predovšetkým z fotografií, videozáznamov, 3D animácií či inštalácií. Vidieť môžete zábery saka v rôznych polohách, ktoré znázorňujú tvary napätia vyvolaného vzťahom spoločnosti k jednotlivcovi, alebo sériu fotografií s chrbtami rozličných skupín pozorovateľov v rôznorodom prostredí. Pozorne si prezrite aj snímky znázorňujúce gestikuláciu a polohy politikov a svetových vodcov v prítomnosti umeleckých diel. „Fotografie boli prevzaté z médií, takže nie som ich autorom. Zbieral som ich desiatky rokov. Nájdete medzi nimi Hitlera, Clintona, Busha i Castra. Hľadám odpoveď na otázku, prečo vplyvných ľudí fascinuje umenie a prečo sú tak často zachytávaní v blízkosti umeleckých diel,“ vyjadril sa autor zbierky Igor Antić. Nepovšimnutá neostane ani kolekcia starých a zničených fotografií detí s názvom Múzeum detstva, ktorá však vôbec nepôsobí roztomilo. Práve naopak, naháňa strach. Snímky boli nájdené predovšetkým na blšom trhu. Poukazujú na to, že v Srbsku je aj v súčasnosti problém s miznutím detí. Časť výstavy v sebe prelína virtuálny a reálny priestor. Zastavte sa pri videu, ktoré vás prenesie z ulice do väzenia či psychiatrickej liečebne, alebo sa zájdite pozrieť na balkánsku diskotéku. Početné zastúpenie majú aj inštalácie. Určite vás zaujme skupina ľudí v životnej veľkosti bez tváre a identity. Figuríny v oblekoch so štítkami s ironickými textami pôsobia trochu desivo. Najmä vtedy, ak okolo nich prejdete a ony sa začnú hýbať. Obzrite si tiež podsvietené laboratórium alebo klietku symbolizujúcu domček, do ktorého môžete ľahko prekĺznuť. Na výstave sa presvedčíte, že aj obyčajné zápalky dokážu zhmotniť vašu predstavu o počte obyvateľov v jednotlivých krajinách sveta. „Touto výstavou sme chceli poukázať na politickú situáciu v Srbsku od 90. rokov 20. storočia až po súčasnosť. Autori sa zaoberajú témami, ako je migrácia, exil a hranice, no spájajú ich aj s prírodou, históriou či priemyslom. Niektorí z nich pochádzajú zo Srbska, ale žijú v rôznych častiach sveta, kam odišli za lepším životom, predovšetkým v čase vojny,“ povedala Sanja Kojić Mladenov, riaditeľka Múzea súčasného umenia vo Vojvodine.

I keď niektoré expozície pôsobia strašidelne, každá v sebe ukrýva hlbšiu myšlienku. Príďte a ponorte sa do vlastných úvah. Výstava potrvá do 31. januára 2016.

Dana Karabinošová
Foto: autorka

2 kunsthalle

3 kunsthalle

 


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Srbskí umelci sa vyjadrujú cez figuríny bez tváre

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems