Košická povesť nastolila zrkadlo súčasnosti

| Reportáž | 14. 12. 2015

Po Bratislave a Trenčíne zavítalo divadelné predstavenie Povesti a slasti našej vlasti do Košíc. Komédia z pera Jakuba Nvotu sa predstavila 26. novembra v Historickej radnici. Rieši aktuálnu otázku. Priznať alebo ignorovať existenciu archeologického nálezu nájdeného počas výstavby diaľnice?

Zachrániť históriu pre ďalšie generácie znamená pozastaviť stavebné práce. No ak sa nesplní termín dokončenia výstavby, na rad prídu sankcie. A tak najjednoduchším riešením je nálezisko zasypať. Ako to celé dopadlo, dozvedeli sme sa prostredníctvom divadelníkov Miroslava Máleka, Heidi Šinkovej, Andrey Martoňovej a Mariána Andríska. Protagonisti uviazli v zákopovej jame. Pokiaľ ich vyslobodili, rozprávajú si povesti troch slovenských miest.

Z Košíc zaznela povesť o Urbanovom zvone. Hrobár a zvonár Urban bol ľuďmi opovrhovaný, no keď vypukol požiar, riskoval vlastný život, aby ich pred ním zvonením varoval. Až keď pritom uhorel, začali si ho mešťania vážiť a na jeho počesť dali uliať nový veľký Urbanov zvon. Trenčín rozpovedal povesť o strašidelnom dome Pavla Baračku. Kapitán Baračka umiestňoval zločincov do domu, v ktorom strašili čerti s bosorkinou dušou. Lúpežníci sa tak báli pekelného väzenia, že v meste razom klesla kriminalita. Bratislava vypovedala povesť o krivoprísažníkovi, ktorého si čerti zobrali priamo zo súdu. Krivo prisahal na kríž a bibliu, že listina o vlastníctve pôdy je pravá, a že si neprivlastnil neprávom pozemok vdovy v Slávičom údolí.

Nechýbali úsmevné scénky, strašidelná atmosféra a priestor na zamyslenie. Je dôležitejšia minulosť alebo budúcnosť? Alebo vari súčasnosť? A ako môžu súčasné rozhodnutia ovplyvniť budúcnosť? Odpoveď je na každom z nás.

A prečo si vybrali povesti práve z týchto troch miest, odpovedala Heidi Šinková, herečka a jedna z nositeliek myšlienky projektu: „Chceli sme zastúpiť celé Slovensko, od západu až po východ. Máme veľké množstvo povestí, takže materiálu bolo dostatok, a zároveň sme chceli nájsť povesti s odkazom pre dnešného človeka. Z Trenčína sme dali prednosť menej známej povesti o strašidelnom väzení pred povesťou o Studni lásky. S projektom plánujeme budúci rok navštíviť školy a festivaly.“

Martina Hadbavníková
Foto: archív divadelníkov

1 divadlo - kópia

2 divadlo - kópia

3 divadlo - kópia


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Košická povesť nastolila zrkadlo súčasnosti

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems