Grafika študenta ŠÚV Košice najlepšia v medzinárodnej súťaži

| Tlačové centrum | 10. 12. 2015

Maroš Vasilišin, študent Školy úžitkového výtvarníctva Košice, získal za svoju prácu prvé miesto v nadnárodnej súťaži. Organizovala ju Panevéžyská umelecká škola v Litve. Išlo o tretí ročník súťaže grafických miniatúr, teda grafických obrazov do rozmeru A4.

Maroš Vasilišin pri práci na odbornej hodine„Téma bola voľná. Chcel som spraviť niečo vlastné. Keďže mám rád motory a sám vlastním motorku, tak som sa snažil moju vášeň zhmotniť po svojom. Išlo o futuristický obrázok. Prelína sa tam čas s ľudskými orgánmi, ktoré sa stali doslova súčasťou mojej grafiky.“ vysvetľuje autor víťazného obrázku, Maroš Vasilišin.

Do súťaže mohli autori posielať kresby vytvorené ľubovoľným grafickým materiálom, či grafiky robené rôznou grafickou technikou. Maroš vsadil na klasickú techniku- lept, a ako sa zdá, spravil dobre: „Zvolil som päťvrstvový lept. Ide o techniku, pri ktorej sa používa medená doska, na ktorej sa pomocou kyseliny a grafickej ihly tvorí kresba. Trvalo mi to zhruba štyri dni.“

Porotcovia vyberali víťazov z viac ako 320 diel v troch kategóriách. Najväčšie zastúpenie malo Maďarsko, Nemecko, Lotyšsko, Srbsko i Rusko.

„Vďaka víťazstvu som získal akúsi sebadôveru. Je dôležité vedieť, že ľudia rozumejú tomu, čo robím. Vidia tú hĺbku, ktorú som sa snažil do diela dať.“ dodáva Vasilišin.

Ako tvrdí vedúca odboru propagačnej grafiky na ŠÚV Košice Mgr. art. Noémi Ráczová, litvianská grafika je veľmi silná: „O to viac nás teší tento úspech. Ide o akési porovnanie sa. Uistiť sa, že to, čo robíš, robíš dobre a najmä, že to ocenia aj v iných zemepisných šírkach.“
Súťažné grafiky sú vystavené v galérii v meste Panavéžis v Litve. Víťazné práce organizátori vytlačili aj ako pohľadnice. Škola úžitkového výtvarníctva Košice dokonca od nich dostala aj čestné uznanie za účasť študentov na súťaži.

Foto: archív ŠÚV Košice, osobný archív Maroša Vasilišina
víťazná grafika


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Grafika študenta ŠÚV Košice najlepšia v medzinárodnej súťaži

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems