Flat white si jednoducho zamilujete

| Seriál | 14. 12. 2015

Vo svete kávy si čoraz väčšiu obľubu získava tzv. flat white. Na rozdiel od väčšiny mliečnych kávových nápojov, ktorých základom je espresso, je flat white pripravovaný z dvoch shotov espressa. Ide o veľmi silnú kávu bohatej chuti s jemnou krémovou penou, často zdobenou latte artom.

Existujú dva protichodné názory na jej pôvod. Podľa prvého bol flat white objavený na Novom Zélande v roku 1989 a podľa druhého vznikol v Austrálii v polovici 80-tych rokov. Odvtedy jeho popularita vo svete stúpa. Hlavným dôvodom je zvýšenie úrovne kávovej kultúry a nárast dopytu po správne praženej a kvalitnej káve. Flat white sa pripravuje z dvoch shotov espressa (doppio) a dolieva sa správne našľahaným teplým mliekom. Servíruje sa v malých šálkach s objemom 150 ml. Od ostatných kávových nápojov sa odlišuje tenkou vrstvou jemnej peny, ktorá v spojení s horkou chuťou nápoja vytvára z pitia kávy dokonalý pôžitok.

Flat white je preto ideálnou voľbou pre všetkých, ktorí hľadajú zlatú strednú cestu medzi silným a jemným, divokým a miernym. Často sa dokonca stáva, že dokonalej chuti flat white prepadnú milovníci kávy natoľko, že sa už veľmi ťažko vracajú k tradičným kávovým kombináciám. Na Slovensku je však dostať správne pripravený a kvalitný flat white oveľa ťažšie ako dostať správne pripravené a kvalitné espresso.

Káva s vami aj vo vás, priatelia!

Jarka Gaľová z HalmiCaffe
Foto: archív HalmiCaffe

Flat_White


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Flat white si jednoducho zamilujete

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems