Aha, socha!

| Predstavujeme, Rozhovory | 14. 12. 2015

Milý čitateľ, budem k tebe úprimná. Ak nemáš dobrú vizuálnu pamäť a predstavivosť, tento článok bude pre teba ťažkým orieškom. Hovorí sa v ňom o knihe s 250 sochami v tvojom meste. (Ak za svoje mesto pokladáš Košice.) Väčšinu z nich si videl. Alebo tretinu. Dobre no, aspoň štvrtinu určite. Ale na máločo si spomenieš. (Rovnako ako autorka tohto článku, ktorá si nevedela predstaviť mozaiku obrých rozmerov, okolo ktorej denne prechádza.) Ale teraz sa začítaj do rozhovoru s Dankou Bodnárovou o ešte horúcej, z tlačiarne dovezenej a do predaja zaradenej knihy Atlas sôch. Prečo? Lebo ti otvorí oči.

Prečo vznikla kniha Atlas sôch?

Kniha vnikla ako výsledok dvojročného výskumu, ktorý sme v Košiciach realizovali. Mapovali sme a hľadali sochy od povojnového obdobia do súčasnosti. V meste sa nachádza množstvo sôch, reliéfov, mozaík a fontán. Atlas sôch má okolo 250 bodov. Chceli sme sa podeliť s ľuďmi, aby si uvedomili, čo tu máme. Na začiatku som ani ja sama nevedela, že je tu toľko diel a v takej veľkej hustote.

Bez názvuOtváram knihu a pozerám sa na mapu Mestského parku. Narátala som v ňom asi 14 sôch. Pamäť mi však našepkáva približne 5.

Je toho fakt veľa, ale častokrát si to nevšímame. Po tom, ako sme dali dokopy Atlas sôch, pozerám sa na mesto inými očami. Idem po ulici, všade okolo seba registrujem sochy a sypem jeden názov za druhým. Veľa diel treba hľadať, sú skryté za stromom či kríkom. Mnohé sú veľmi krásne. Hlavne tie v Šaci a na Terase, pretože pochádzajú zo sochárskych sympózií zo 60. a 70. rokov.

V úvode Atlasu sôch sa vyjadruje až päť ľudí, povedz niečo o nich.

Na začiatku knihy je päť predslovov. Napísali ich naši priatelia, ktorí majú vzťah k téme a vyjadrili sa k nej zo svojho uhla pohľadu. Peťo Beňo je sochár, čiže dal slovo tvorcu. Milan Kolcun ako prieskumník skúma mesto a popularizuje ho medzi širokou verejnosťou. Juraj Gembický, pamiatkár, napísal slová bádateľa, pretože sonduje v archívoch. Mišo Hudák je ako zberateľ sôch a ja ako kartograf atlasu.

Projekt pochádza z Východného pobrežia. Minister demagógie Mišo Hudák je dušou knihy a ty, Ministerka megalománie si jej dala formu. Kniha je plná máp a obrázkov. Všetky si kreslila ty?

V knihe nie sú žiadne fotografie, iba moje ilustrácie. Takisto aj mapy som kreslila ja. Trvalo mi to strašne dlho, ale vyzerá to super.

Ako sa kreslí taká mapa?

Zo školy sme mali zopár máp Košíc pre architektov, ale nemajú vrstvy a všetky čiary sú rovnocenné, čiže sú to smeti. Nedajú sa filtrovať iba na ulice či parky. Tak som sa naštvala a nakreslila som si vlastnú mapu. Zvolila som primeranú mierku podrobnosti, aby sa užívateľ dobre orientoval. Podložila som si pôvodnú mapu a začala ťahať nové čiary vo vektoroch.

Ilustrovala si aj sochy. Prečo ste nepoužili faktografickejšiu fotografiu?

Na ilustrácii vynikne socha inak, než na fotografii, kde sa niektoré charakteristiky môžu stratiť alebo pôsobiť plošne. Subjektívne som si vyberala, ktoré črty znázorním.

Kniha má vlastné geografické členenie. Zadefinovali ste si ho vy, alebo ste vychádzali z už existujúceho delenia Košíc?

Je to naše subjektívne delenie mesta na deväť celkov.

sochaaa3Skús ku každému celku vymenovať sochy, čo ťa najviac zaujali.

V Strede to je Matka s dieťaťom od Kláry Patakyovej v areáli UPJŠ, Vták od Jána Mathého pred Krajskou prokuratúrou. Páčia sa mi aj všetky keramické mozaiky Imricha Vaněka, napríklad tá na Dargove, ale v meste je ich viac. Na Stredozápade v areáli Novej Nemocnice je to dlhý pásový reliéf s tvárami od Adolfa Havelku. Račko má na Terase niekoľko sci-fi vecí, napríklad Meteor. V časti Západ zase Kryštál Hematitu alebo Východ slnka. Majestátna socha Plamene povstania od Estónca Riha Kulda je pred obchodným domom Terasa. Vznikla počas sympózia v kove v železiarňach. Množstvo sôch zo sympózií sa nachádza v areáli dnešného USS, na Terase a v Šaci. Poďme na Juh, tam mám rada fľašovú fontánu od Vladimíra Havrilu. Krásna je aj veľká keramická mozaika od Milana Čepka na Železníkoch, pripomína krídla. Za Juhovýchod spomeniem veľkú mozaiku od Herty Ondrušovej-Victorínovej. Na Východe je to mozaika Kozmonaut (Karol Csákó). Na Severovýchode na mňa najsilnejšie pôsobí Sám od Mathého. Na Severe v areáli veteriny stojí moja obľúbená socha so zvieratkami. Na Juhozápade sa mi páči pamätník Gagarina od Bartusza, Horiaci vták (Nándor Glid) a More (Leonard Pennock).

Spomínajú sa v knihe aj odstránené sochy? Osobne neviem zabudnúť na moju obľúbenú „salámkovú“ sochu v parku Toryskej.

Máš na mysli Život (Nekonečný stĺp) od Jozefa Vachálka. A áno, v Atlase sôch sú aj odstránené a ukradnuté diela, ku ktorým sa nám podarilo získať informácie.

Bola to náročná pátracia akcia?

Hej, bola. Niektorých autorov sa nám nepodarilo zistiť, alebo sme mali fotku diela, ale sochu sme už nenašli. Niektoré veci sú pod polystyrénom, lebo sa budova zateplila. Kniha nie je uzavretá, určite sa ešte zopár vecí po meste nájde a neskôr doplní. Na záver atlasu sme umiestnili prázdnu mapu a strany, kde si čitatelia vedia dokresliť sochy, čo časom pribudnú.

Poďme si zahrať takú hru s emóciami. Ktorá socha na teba pôsobí najviac?

Určite silná a trochu depresívna vec je pre mňa socha Sám od Mathého umiestnená v Krematóriu. Mám z nej pocit úzkosti, že všetci raz budeme starí, sami a zomrieme.

sochaaa9Čo v tebe vyvolá radosť a chuť do života?

„Cukríkové“ mozaiky od Herty a Vaněka, tie by som oblízala. Rada mám aj fontánu Odpočívajúca rodina na Mieri. Pekne zobrazuje intímnu atmosféru medzi ľuďmi.

Dokáže v tebe socha vyvolať hnev alebo agresiu?

Tieto pocity asi nie, ale expresívne sochy sú Horiaci vták a Plamene. Sú to silné emotívne dynamické sochy.

Ako autori, čo očakávate od čitateľov vašej knihy?

Že si ľudia budú viac všímať diela a vytvoria si k nim vzťah. Možno sa vzbudí záujem verejnosti o sochy a niektoré sa zreštaurujú. Máme dosť veľa hodnotných diel od autorov európskeho meradla, ale neuvedomujeme si to. Mohli by sme byť viac hrdí na mesto.

Aké sú vaše ďalšie, možno smelé, plány?

Ak smelé plány, tak by sme chceli kupovať krásne sochy z iných miest a umiestňovať ich do košických ulíc.

Ďakujem za rozhovor.

Atlas sôch kúpite v Artfore a na vychodnepobrezie.org. Autori knihu predstavia 17. decembra o 19:00 v Artfore.

Lucia Radzová
Ilustrácie: Danka Bodnárová

Danka Bodnárová (1989) je Ministerkou megalománie bájnej krajiny Východné pobrežie a riaditeľkou Kartografického ústavu Tel Aviv. Architektka, urbanistka a poľnohospodárka. Pestuje paradajky, zbožňuje langoše a má psa Robina. Preslávila ju jej autorská stolová hra Hutník Fero, ktorá vznikla počas rezidencie v U. S. Steel Košice.

Danka Bodnárová (1989) je Ministerkou megalománie bájnej krajiny Východné pobrežie a riaditeľkou Kartografického ústavu Tel Aviv. Architektka, urbanistka a poľnohospodárka. 

sochaaa2

sochaaa

sochaaa11

sochaaa10

sochaaa7

sochaaa6

sochaaa5


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Aha, socha!

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems