Všeličo bláznivé sa dá uskutočniť, ak je pri tom Ľudka Horňáková

| K13 a VÝMENNÍKY, Rozhovory | 29. 11. 2015

Ľudmila Horňáková je vizuálna umelkyňa. Vo svojej práci sa zameriava na komunitné umenie, grafický dizajn, zvuk, film a iné médiá. Zaoberá sa otázkou bytia, komunikáciou v spoločnosti, aj základnými hodnotami, ako je dôvera. V praxi to vyzerá tak, že prenáša lavičku z Bratislavy do Viedne, vyrába kyvadlo alebo nahráva na ulici ľudí. Pracovala so skupinou z ulice na prežití jednej rastlinky a so skupinou seniorov a mládeže vo Výmenníku Jegorovovo tvorí a rieši medzigeneračné odlišnosti.

Vo Výmenníku Jegorovovo sa stretávaš s rôznymi generáciami. Ako práca s nimi vyzerá?

Poslanie výmenníka sa snažím kreatívne napĺňať už tri roky. Bola som pri zrode troch skupín, komunít. Dlhodobo sa v rámci otázky medzigeneračných vzťahov zaoberám prácou so seniormi. Ide o skupinu Furčianske tvorivé letokruhy. Spoločne sa skrz netradičné platformy a kreatívne počiny snažíme reagovať na pálčivé spoločenské otázky. Zaoberám sa tiež aktivizáciou mládeže a tínedžerov. Skupinu Neskrotn(ý) týnedžerys z Výmenníka Jegorovovo zapájam do kreatívnych projektov, vediem ich k samostatnosti, zodpovednosti či zručnostiam, ktoré môžu použiť v každodennom živote. Učia sa reagovať na potreby verejného priestoru, rešpektovať jeden druhého. Neodmysliteľnou súčasťou mojej práce je komunikácia a vytváranie mostov medzi inštitúciami (so školami, sociálnymi domovmi pre seniorov a inými), podporovateľmi a samosprávou pri tlmočení potrieb obyvateľov sídlisk.

Čo na stretnutiach spoločne robíte?

Práca je veľmi rôznorodá. Vyskúšali sme už všeličo. Od výroby nábytku, prácu s betónom, cez drobné ručné práce, varenie, fotografovanie, točenie videa, tvorbu dočasnej stavby, kutilskú výrobu, tvorbu grantov, výrobu mentálnych máp, brainstorming, performancie aj vymýšľanie konkrétnych podujatí. Každý projekt je iný a poskytuje rôznorodé schopnosti. Zapojiť sa môže každý, kto má chuť a činnosti si vyberá podľa vlastného uváženia.

Treba si niečo na workshopy priniesť?

Je potrebné priniesť si dobrú náladu, chuť učiť sa, chcieť niečo zmeniť, byť aktívny a nehanbiť sa byť sám sebou. Pre mňa je dôležité a cenné, ak niekto príde s vlastným nápadom, nech je hocijako bláznivý.

Ľudmila Horňáková (naľavo) na podujatí Neleň zeleň, ktorý sa konal v okolí Výmenníka Jegorovovo od júla do októbra 2015.

Ľudmila Horňáková (naľavo) na podujatí Neleň zeleň, ktorý sa konal v okolí Výmenníka Jegorovovo od júla do októbra 2015.

Prečo si si vybrala prácu pre Výmenníky?

Keď niečo robím, snažím sa, aby to malo dlhodobý efekt, a aby bola moja práca kvalitná, a nie iba naoko. Pred rokmi ma oslovila bývalá manažérka projektu SPOTs Blanka Berkyová. Dala mi šancu pracovať s ľuďmi a vytvárať s nimi kvalitné projekty, ktoré menia veci, problémy a otázky na sídlisku. S odstupom času vidím, že sa nám naozaj darí meniť kvalitu života na sídlisku k lepšiemu. Pomaly, ale predsa. Každý deň pre mňa znamená novú výzvu. Pracujem s rôznorodými skupinami, v rôznorodých situáciách, som zodpovedná za celý projekt, komunikáciu s organizáciami, s finančným vyúčtovaním grantov, tvorím obsah samotného projektu. Je toho požehnane.

Prezraď niečo aj z osobného života. Čo robíš, ak práve netvoríš?

Milujem varenie, rada pripravujem raw stravu a všetko, čo k tomu patrí. Cestujem, hubárčim (aj sama) a chodím na turistiku, organizujem rodinné oslavy. S obľubou sa len tak hrám a realizujem svoje šialené nápady. Rada chodím bosá po tráve a kráčam v riekach po dne. Nemám rada ľudí, čo sa povyšujú a kritizujú. Riadim sa heslom: „Ak chceš niečo meniť, začni od seba.“ Je ľahké vidieť smietky v oku druhého, ale svoj balvan v oku nevidieť. Ak nie som vo výmenníku, tak premýšľam a snažím sa vymyslieť, čo ďalšie by sa dalo realizovať. Alebo skúšam nemyslieť, ale tráviť čas s milujúcimi osobami, venovať sa sebe alebo modlitbe.

Ďakujem za rozhovor.

Renáta Zolnaiová
Foto: archív Výmenníkov

Ľudka (napravo) s kultúrnou mediátorkou Výmenníka Jegorovovo Miroslavou Dankovou.

Ľudka (napravo) s kultúrnou mediátorkou Výmenníka Jegorovovo Miroslavou Dankovou.

Práca so seniormi.

Práca so seniormi.

Práca s tínedžermi.

Práca s tínedžermi.


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Všeličo bláznivé sa dá uskutočniť, ak je pri tom Ľudka Horňáková

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems