Najlepším hercom je Tamás Gál. Dosky dostal za postavu v hre Divadla Thália

| Reportáž | 2. 11. 2015

Odovzdávanie Dosiek 2015 bola veľká udalosť. SND sa tešilo, pretože divadelné soaré sa z Nitry presunulo prvý raz do Bratislavy. Prvýkrát za 20 rokov bol nominovaný aj maďarský herec. A tohtoročné prvenstvá uzatvára fakt, že najprestížnejšiu divadelnú cenu na Slovensku maďarský herec aj dostal. Roth a Rybárik ostali sedieť, dosku si z pódia odniesol Tamás Gál.

V kategórii za najlepší mužský herecký výkon v sezóne 2014/2015 boli nominovaní Tamás Gál za postavu Zsolta Vidru v Spiatočke/Rükverc (Divadlo Thália, Košice), Jakub Rybárik za Samka Jagoša v hre Gazdiná roba (Divadlo A. Bagara) a Robert Roth za Rastica v hre Mojmír II. alebo Súmrak ríše (Činohra SND). Aké sú pocity po vytriezvení z výhry, hovorí Tamás Gál: „Som realista, rovnako žijem, keď mám úspech, aj keď ho nemám. No naúspech som samozrejme hrdý. Slovenský národ dokázal, že je otvorený a že si všimol, že tu žije maďarská menšina. Divadelní kritici ukázali, že sú empatickí. Paradox je, že na takú istú cenu som bol už nominovaný v Maďarsku a veľmi som ju chcel, ale dostal som ju na Slovensku, čo som nikdy v živote nečakal.“ A aké bolo hrať hru, v ktorej príbeh sa odohráva spätne?„Hrať túto tragikomédiu bolo náročné, lebo začínam ako starec a končím ako novorodenec. Našťastie, keď som hral 60 ročného, myslel som na svojho otca, keď 10 ročného, myslel na svojho rovnako starého syna. Hrať 37 ročného nebol problém, lebo to je môj skutočný vek. Musel som ale dávať pozor, keď som šiel na javisko, aby som nezabudol koľko mám práve v obraze rokov. Ťažké to bolo ešte s energiou. Po štyroch hodinách hrania, keď sú už herci unavení, moja postava mala 16, tak som musel na javisku predviesť najviac energie,“ rozpráva Tamás Gál o postave, ktorá mu priniesla Dosky 2015.

Cene sa teší aj Divadlo Thália a jeho riaditeľ a režisér hry Spiatočka József Czajlik. No nielen Tamás je úspešným hercom spätým s košickým divadlom. Jeho člen Péter Nádasdi získal v septembri tvorivé prémie na Igricovi za postavu Ignáca Dugasa vo filme Krok do tmy.

Gabriela Krestián Kuchárová
Foto: Ctibor Bachratý

Támas Gál na odovzdávaní cien Dosky 2015 v SND.

Tamás Gál na odovzdávaní cien Dosky 2015 v SND.

DOSKY 2015 foto(c)Ctibor Bachratý 17-2_resized

Tamás Gál si v dragikomédii Spiatočka zahral aj bezdomovca. Foto: amikassa.sk

Tamás Gál si v dragikomédii Spiatočka zahral aj bezdomovca. Foto: amikassa.sk


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Najlepším hercom je Tamás Gál. Dosky dostal za postavu v hre Divadla Thália

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems