Mesto Košice rozhodlo, svietiť sa bude dlhšie

| Mesto Košice | 2. 11. 2015

Mesto Košice, ako vlastník sústavy verejného osvetlenia (VO), sa na základe podnetov občanov rozhodlo predĺžiť dobu svietenia. K úprave času zapínania verejného osvetlenia mesto pristúpilo z dôvodu zvýšenia komfortu občanov vo večerných hodinách.

Problematika času zapínania a vypínania verejného osvetlenia nie je upravená záväznou normou. Odborné profesijné organizácie, zaoberajúce sa problematikou verejného osvetlenia, vydávajú tzv. všeobecné odporúčania. V meste Košice je ročná doba svietenia nastavená na cca 3 904 hodín, čo je vyššie ako odporúčané minimum. Napriek tomu reagujeme na prosbu občanov a pristupujeme k jej úprave.

Doba svietenia (zapnutie a vypnutie VO) sa riadi svetelným kalendárom a je každý deň v roku iná. Závisí na čase východu a západu slnka. V zimnom období, t. j. od 23. 9. do 20. 3. sa verejné osvetlenie zapína 24 minút po západe slnka.

lampa

Verejné osvetlenie v meste Košice je spravované spoločnosťou ELTODO OSVETLENIE, s.r.o., ktorá dobu svietenia, na základe pokynu vedenia mesta, upraví nasledovne: Zapnutie VO sa posunie o 30 minút dopredu. Po novom sa tak v Košiciach začne svietiť už 6 minút pred západom slnka.

Zapínanie jednotlivých vetiev verejného osvetlenia mesta Košice je nastavené na rovnaký čas. Aby sa svietidlá aj rozsvietili v rovnaký okamih, vykonávajú pracovníci spoločnosti ELTODO OSVETLENIE pravidelnú synchronizáciu. Na vykonanie zmeny času zapínania je potrebné spínacie hodiny preprogramovať. Potrebný čas na vykonanie tohto úkonu je približne dva týždne. S prácou sa na preprogramovaní sa začalo v pondelok 19. 10. „I napriek zvýšeniu nákladov na elektrickú energiu veríme, že predĺženie doby svietenia prispeje k bezpečnosti v meste a tiež spokojnosti obyvateľov i návštevníkov Košíc,“ povedal primátor Richard Raši.

Informovalo Mesto Košice
Foto: Miroslav Vacula


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Mesto Košice rozhodlo, svietiť sa bude dlhšie

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems