Lokálny dress code

| Editoriál, Móda | 16. 11. 2015

Občas s veľkým potešením podlieham póze, že som hotová ikonická Carrie Bradshaw zo seriálu Sex v meste. Mám už niekoľko rokov svoj vlastný stĺpček, ktorý píšem zásadne doma, v letných šatách pobehujem po meste počas celého roka, obedujem glutenfree-raw-bio s kamošom, potom mám stretko s korektorom, za tým smerujem na jogu a po nej na marockú mätu a mangovú makrónku do francúzskej cukrárne s najlepšou kamarátkou. A najmä, kedykoľvek počas dňa si odskočím kúpiť božské sandále k sukni. Akurát tie moje nevydumal Manolo Blahnik za 500 dolárov, ale neznámy ázijsky modelár za 500 korún exslovenských. La dolce vita na košický spôsob!

LusiImaginárna novinárka Carrie žije módou New Yorku. Oukej, KE nie sú NY, ale ako povedal riaditeľ Košice Fashion Week Marián Biľo: „Košice, ako jedno z najstarších miest na Slovensku, majú do módy čo hovoriť.“ A tak som zisťovala medzi naslovovzatými odborníčkami, aká teda móda Košíc podľa nich je?

Ida Sándor, módna návrhárka:

Móda Košíc je skvelá. Košičanky sú pekne upravené za každých okolností, či už na spoločenských udalostiach, alebo na úrade. Veľmi oceňujem, keď si žena nájde svoj osobitý štýl a cestu, a to sa Košičankám a Košičanom veľmi darí.

Lucia Jarošová, módna návrhárka We Are Not Sisters

Košičania sú v móde a obliekaní veľmi konzervatívni. Svetové trendy sa do Košíc dostávajú aj s niekoľkoročným meškaním, ale o to viac sa na nich potom lipne.

Martina Nalevanková, návrhárka doplnkov Vulpecula:

Neadekvátna a spútaná. Neadekvátna najmä čo sa týka mladých ľudí – zabúdajú na voľnosť, ktorá prináleží ich veku a štylizujú sa do outfitov tridsiatnikov. Spútaná mainstreamovými trendami.

Slava Hriadelová, novinárka:

Formujú sa miesta, na ktorých to žije módou, ako napríklad Košice Fashion Week, a to je dobre. Ale chcelo by to ešte dostať lokálne značky do našich šatníkov. Máme úspešných návrhárov ako We Are Not Sisters, Izabelu Komjati, Janu Polak či Idu Sándor, a formujú sa nové, o ktorých zatiaľ nikto nevie. Zišiel by sa v našom meste concept store ponúkajúci domácu módu. 

Jana Bučková, koordinátorka projektu VYVA:

Kreatívna, no zároveň konzervatívna. Košice sú v mnohom veľmi progresívne, a to platí aj pre módu, na uliciach je čoraz viac odvážnych mladých ľudí, čo nehanbia sa definovať aj skrz odev. Občas sa objaví aj mimoriadne elegantná stará pani, ktorá prekvapí, ale v globále sme ešte stále pomerne konzervatívni a trpíme predsudkami.

Linda Adamčíková, módna blogerka roka 2014:

Móda Košíc je podľa môjho názoru niekedy konzervatívna, inokedy extravagantná. Avšak, pre mňa bude vždy inšpiratívna. Za každým, keď sa prechádzam košickými ulicami, tu stretnem minimálne jednu osobu, ktorá ma inšpiruje v obliekaní alebo ladení jednotlivých outfitov. 

Lucia Radzová
sefredaktor@zajtajsienoviny.sk

V kolekcii ukrajinskej návrhárky Pikul Alona dominovali pleteniny a pokrývky hlavy. Foto: archív KFW

FTitulná fotografia Zajtrajších novín 21/2015: V kolekcii ukrajinskej návrhárky Pikul Alona dominovali pleteniny a pokrývky hlavy. Foto: archív KFW


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Lokálny dress code

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems