Košickí bábkari si z Užhorodu priniesli významné ocenenie

| Kultúra | 2. 11. 2015

1. – 3. október • Užhorod • 15. ročník medzinárodného bábkového festivalu Interľaľka

Október je pre Bábkové divadlo v Košiciach rozcestovaný a úspešný. Z divadelného ťaženia na Ukrajine si prinieslo Grand Prix za inscenáciu Potkaniar. Tá sa všetkým natoľko páčila, že divadelníci dostali pozvanie do Kyjeva, Rumunska či Bulharska.

Festivalu sa zúčastnilo deväť divadiel z piatich krajín. Zastúpenie mali Maďari, Bulhari, Rumuni, Ukrajinci a Slováci. „Podujatie organizuje bábkové divadlo z Užhorodu, s ktorým dlhodobo vzájomne spolupracujeme. Oni prichádzajú pravidelne na náš festival Virvar a my zasa k ním na Interľaľku. Kedysi sa konal každý rok, no teraz je už iba raz za dva roky. Oba festivaly sú súťažné, no rozdiel je v tom, že ten náš hodnotia deti a ukrajinská porota je zložená z medzinárodných profesionálov,“ povedal riaditeľ Bábkového divadla v Košiciach Pavol Hrehorčák. Na tomto ročníku boli prvýkrát aj študenti z ukrajinských bábkarských katedier. Predstavenie Potkaniar ich zaujalo natoľko, že sa po jeho skončení chceli s našimi hercami hneď odfotografovať. Zážitkov bolo viac. „Veľmi ma potešilo, že si našu inscenáciu pozrela aj generálna konzulka Slovenskej republiky v Užhorode Janka Burianová. Nie je bežné, že na predstavenie príde niekto z diplomacie,“ vytešoval sa riaditeľ. „Navyše som zistil, že sme divadlo s najmenším počtom zamestnancov v porovnaní s tými, ktoré tam boli. Všetky sú dvakrát alebo aj trikrát väčšie, nielen kapacitou sály, ale i počtom ľudí. Jedno z divadiel má dokonca106 zamestnancov. My máme 31.O to viac si úspech ceníme,“ dodal.

Hra plná symbolických obrazov

Inscenácia Potkaniar je určená predovšetkým mládeži a dospelým, nie malým deťom. Ide o unikátne bábkové predstavenie podľa stredovekej nemeckej legendy a poémy Mariny Cvetajevovej. O réžiu sa postaral Bielorus Oleg Žiugžda.Je to príbeh o mestečku Hameln, kde sa premnožili potkany. Do mesta však príde neznámy muž, ktorý ich svojou píšťalkou odvedie preč. Ľudia mu za to sľubujú štedrú odmenu, no napokon mu nezaplatia. Keďže nedodržali podmienku, muž sa im pomstí. Legenda má viacero verzií záveru. Táto končí tým, že melódia jeho píšťalky odvedie z mesta všetky deti až k rieke, kde sa napokon utopia. „Je to pomerne ťažká inscenácia, pretože je veršovaná. Text je veľmi náročný a vážny, určený skôr skúsenému divákovi. Z našej strany je to zámer, pretože divadlo si kladie za povinnosť rozširovať repertoárový diapazón aj o náročné tituly,“ vysvetlil Pavol Hrehorčák. Hra je však zložitá aj pre samotných hercov, pretože veršovaného textu je veľmi veľa. Ak niektorému z nich vypadne jeho časť, je veľmi ťažké improvizovať. Väčšina predstavení v košickom bábkarskovom divadle má v sebe viac akcie, no v Potkaniarovi je to paralelná kombinácia vodenia bábky, textu a akcie. Hra je náročná aj na svietenie.

Členovia Bábkového divadla v Košiciach sa pýšia cenou Grand Prix z Užhorodu. Foto: Ladislava Juhászová

Členovia Bábkového divadla v Košiciach sa pýšia cenou Grand Prix z Užhorodu. Foto: Ladislava Juhászová

Ďalšie ocenenie do zbierky

Celkovo sa odovzdávalo päť cien, ale tá najpodstatnejšia, za najlepšiu inscenáciu, bola už po druhýkrát udelená Bábkovému divadlu v Košiciach. Prvú cenu získalo ešte v roku 2010. Divadelníkom sa tak po piatich rokoch znovu podarilo získať Grand Prix festivalu Interľaľka, dokonca opäť s tým istým režisérom. V kancelárii riaditeľa sa tak vynímajú už dve vzácne trofeje znázorňujúce medveďov s krídlami. Ocenenia sa udeľovali aj osobnostiam z oblasti kultúry. Medzi nimi bol i riaditeľ Bábkového divadla v Košiciach Pavol Hrehorčák, ktorý si prevzal Cenu oddelenia kultúry Zakarpatskej regionálnej štátnej správy.

Dana Karabinošová

Bábkoherci na scéne počas inscenácie Potkaniar. Foto: archív BDKE

Bábkoherci na scéne počas inscenácie Potkaniar. Foto: archív BDKE


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Košickí bábkari si z Užhorodu priniesli významné ocenenie

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems