KidLaby rastú spolu s deťmi

| K13 a VÝMENNÍKY | 2. 11. 2015

Kreatívne workshopy v Kasárňach/Kulturparku sa rozrastajú na všetky strany. Už na ne nechodia len deti z Košíc, ale aj stredoškoláci z Hlohovca alebo tretiaci zo Žiliny. Počas Fashion KidLabov vytvárajú módne kolekcie a šperky, na Detskom výtvarnom ateliéri sa snažia maľovať ako Piet Mondrian, hudobné tvorivé dielne ich učia hrať We will rock you a na pripravovanom Creative KidLabe vyskúšajú komponovať vlastné skladby.

Všetko sa to začalo ako malý projekt, ktorého cieľom bolo pripraviť deťom tvorivý program na niekoľko dopoludní. Odštartovali ho workshopy zamerané na módu, potom pribudli výtvarné aj hudobné dielne a teraz sa chystá aj otvorenie nových profesionálnych štúdií, kde budú deti či mládež pracovať s osvetľovacou a zvukovou technikou.

Kreativita vekové hranice nepozná

„Naše Kasárne sú miestom neskutočných možností. Sme radi, že ich deti môžu naplno využiť. Nevedieme ich ako učitelia, ale nechávame im voľnosť, udáme smer a čakáme, ako sa prejavia. Téma workshopu je zadaná len v hrubých rysoch a každé dieťa ju pochopí trošku inak. Vďaka tomu vytvorí niečo iné, originálne a obyčajne to dopadne skvele. Aj preto je o programy stále väčší záujem. Máme už viacero stálych členov, ktorí nevynechajú ani jedno kreatívne stretnutie, a ďalší malí zvedavci stále pribúdajú,“ vysvetľuje produkčná K13 Tatiana Kozejová. Najnovšie prichádzajú na KidLaby celé triedy deti. Pre ne je pripravený celodenný, ba dokonca dvojdňový program. „Mali sme tu tretiakov zo základnej školy v Žiline, štvrtákov z Martina i takmer dospelých stredoškolákov z gymnázia v Hlohovci. Ich nadšenie nám dokázalo, že kreativita baví ľudí v každom veku. Sedemnásť a osemnásťroční chlapci sa bez reptania zapojili do výroby módnych doplnkov a dokonca ich potom aj sami predviedli. S rovnakou vervou sa pustili aj do modernej geometrickej maľby alebo na nahrávanie zvukov. Domov odchádzali nadšení, plní inšpirácie. Učiteľky si od nás odniesli kreatívne nápady, ktoré chcú využiť priamo na vyučovaní,“ dopĺňa Kozejová.

Na Fashion KidLaboch sa pracuje aj s nezvyčajnými materiálmi.

Na Fashion KidLaboch sa pracuje aj s nezvyčajnými materiálmi.

KidLaby namiesto botanickej záhrady

Možnosť prísť na KidLaby má každá škola, pozvané sú najmä tie košické. Konkrétny program svojej návštevy si môžu vyskladať zo všetkých aktivít, čo Kasárne/Kulturpark ponúkajú. Či sa už rozhodnú pre tematické dielne, alebo vyskúšajú tvorivý mix, ich žiaci sa nudiť nebudú. „Deti sú vďačné za to, že môžu na chvíľku vymeniť školu za nový priestor a vyskúšať si zaujímavú tvorivú aktivitu. Kedysi som školákov na výletoch do Košíc brával do Botanickej záhrady. Teraz si pozrieme Hlavnú ulicu a utekáme do Kasární,“ hovorí s úsmevom školský sociálny pracovník Peter Lengyel, ktorý deti z nekošických škôl na KidLaboch sprevádzal.

Program na každý deň

Okrem špeciálnych programov pre školy sú v stálej v ponuke pravidelné popoludňajšie tvorivé dielne. V utorky a štvrtky od 16:30 do 18:30 hod. je pre deti pripravený Fashion KidLab s návrhárkou Janou Polák. Z Foxtrotu sa presťahoval do väčšieho priestoru na treťom poschodí budovy Bravo. Od 27. októbra sa na ňom deti venujú práci s plastovým materiálom. Vyrábajú z neho módne doplnky aj celé outfity.

Stredy od 16:30 do 18:30 hod. sú venované Music KidLabom. Deti si na nich už stihli vyrobiť vlastné hudobné nástroje – bubny, píšťalky, shakere – a vypočuť si hudbu z ďalekých krajín. Od novembra ich čakajú nové témy, zážitky aj príbehy. Niektoré workshopy budú navyše ozvláštnené aj orientálnym tancom alebo špeciálnou návštevou profesionálnych hudobníkov z celého Slovenska. Naposledy to bol spevák Lukáš Adamec.

Osobitý program ponúka Detský výtvarný ateliér. Cez týždeň, zatiaľ každú stredu, od decembra každý pondelok, 16:30 –18:30 hod., sú pre deti v Kasárňach/Kulturparku pripravené výtvarné inšpirácie a hry s farbami. Nedeľňajšie popoludnia v Kunsthalle sú naopak profesionálnejšie, určené najmä začínajúcim malým výtvarníkom, čo nehľadajú len kreativitu, ale aj odborné rady a usmernenia.

Muzikant Peter Tóth a jeho skupina ukázali deťom exotické hudobné nástroje.

Muzikant Peter Tóth a jeho skupina ukázali deťom exotické hudobné nástroje.

Steny z obalov na vajíčka

„I keď je každý KidLaby iný nevyhli sme sa ani ich vzájomnému prepájaniu. To, čo sa deti naučia na Detskom výtvarnom ateliéri, môžu využiť napríklad pri tvorbe potlačí na látky. Zvuky, čo vylúdia z orientálnych nástrojov, sa zase môžu stať základom pre skladbu vytvorenú na novom Creative KidLabe. Tu sa najmä väčšie deti naučia technicky spracúvať hudbu, strihať zvuky a mixovať ich. Momentálne pripravujeme pre tento workshop priestor, staviame odhlučnené steny z obalov od vajíčok a montujeme mixážne pulty. Prvé testovacie hodiny už máme za sebou, KidLab by sme chceli oficiálne spustiť v decembri,“ prezrádza Kozejová. Od 17. do 19. decembra sa v Kasárňach/Kulturparku predstaví nielen nový KidLab, ale všetky kreatívne dielne pokope. Na deti teda čaká móda, hudba aj výtvarné umenie. Konkrétny program je však zatiaľ tajomstvom. Viac o ňom sa dočítate v ďalších číslach Zajtrajších novín.

Veronika Samková
Foto: Dana Karabinošová

DVA priučilo študentov modernému výtvarnému umeniu.

DVA priučilo študentov modernému výtvarnému umeniu.


Tags: , , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: KidLaby rastú spolu s deťmi

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems