Domom umenia preletí havran z iného sveta

| K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky | 2. 11. 2015

Festival súčasnej hudby ARS NOVA uzavrie rezidenčný súbor Kasární/Kulturparku Quasars Ensemble s dirigentom Ivanom Buffom a vyhľadávanou sopranistkou Evou Šuškovou. Havran z pera japonského skladateľa Toshia Hosokawu zničí moderný racionálny svet. Ako to bude znieť?

Oceňovaná slovenská sopranistka Eva Šušková (1979) pracuje s viacerými skladateľmi a je vyhľadávanou interpretkou súčasnej vokálnej tvorby. Rešpekt hudobnej verejnosti si získala aj za odvahu experimentovať. Skúša nové techniky, nachádza netradičné zvuky a odkrýva hlas v polohách, v akých ho málokedy počujeme (nie je sprevádzaný orchestrom, ani klavírom). Ľudský hlas ako hlavný komunikačný prostriedok s poslucháčom využila aj na svojej orginálnej nahrávke VOICE v roku 2010. Teraz sa v Košiciach predstaví v monodráme Toshia Hosokawa The Raven. Dielo pre mezzosoprán a 12 inštrumentalistov odznie v podaní Quasars Ensemble, pod vedením dirigenta Ivana Buffu.

Japonský skladateľ Toshio Hosokawa (1955) napísal dielo Havran (The Raven) na podnet rovnomennej básne od Edgara Allana Poea.Poe v nej popisuje koniec moderného racionálneho sveta v dôsledku invázie čudného zvieraťa, „havrana“, žijúceho v inom svete. Toshiovi báseň pripomínala hru japonského divadla nó, kde hlavnými postavami sú práve zvieratá, rastliny a nadpozemské bytosti. Verše pochopil ako príbeh v kontexte nó a vyjadril vo forme monodrámy pre mezzosoprán a inštrumentálny súbor, ktorú si vypočujete 15. novembra o 19:00 hod. v Dome umenia v Košiciach.

Gabriela Krestián Kuchárová

Japonský skladateľ Toshio Hosokawa. Foto: archív skladateľa

Japonský skladateľ Toshio Hosokawa. Foto: archív skladateľa

Eva Šušková je vyhľadávanou interpretkou súčasnej vokálnej tvorby. Foto: Jana Holičková

Eva Šušková je vyhľadávanou interpretkou súčasnej vokálnej tvorby. Foto: Jana Holičková


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Domom umenia preletí havran z iného sveta

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems