Deti à la dadaisti

| K13 a VÝMENNÍKY | 29. 11. 2015

Stoly plné papiera, farby, kúsky uhlíka a ceruzky a medzi tým asi tucet žiakov usilovne sa snažiacich napodobniť diela slávnych autorov. Nad nimi stojí maliarka Petra Housková, absolventka Ateliéru súčasného obrazu na FU TUKE a vysokoškolsky vyštudovaná učiteľka výtvarnej výchovy. Nekričí, nekritizuje, len sa pozerá, sem-tam usmerní, pomôže, poradí, pochváli. Také sú Visual KidLaby – nové kreatívne dielne pre deti a mládež od 4 rokov.

Každá výtvarná hodina sa začína prednáškou. Na nej predstaví Petra návštevníkom nového autora alebo štýl, premietne obrázky a aktívne s nimi diskutuje, čo by toto dielo mohlo vyjadrovať. Potom chytia nádejní výtvarníci do rúk štetce a farby, alebo ceruzy, uhlíky či nožnice a ide sa tvoriť. „Práca s deťmi je zábavná. Páči sa mi ich otvorenosť, predstavivosť a nadšenie. Dôležité je však vedieť ich správne motivovať a prispôsobiť technickú náročnosť jednotlivých dielničiek veku. Mojím cieľom je, aby sa kreatívne vyžili, aby sa nebáli experimentovať, zoznámili sa s netradičnými postupmi a technikami, mali radosť zo svojich výsledkov a aby sa k nám samozrejme vracali,“ hovorí lektorka.

Decembrové kolážovanie

Stretnutia pri farbách a tvaroch sa konajú každý pondelok od 16:30 do 18:00 v Kasárňach/Kulturparku, budova Bravo, 2. poschodie. Od 7. decembra bude ich hlavnou náplňou koláž, obľúbená výtvarná technika dadaistov či surrealistov. „Visual KidLaby má aj edukačný prínos, keďže sa venujeme rôznym obdobiam a prístupom tvorby vybraných autorov z dejín výtvarného umenia. Napríklad metóda koláže má širší dosah a v maliarstve ovplyvnila spôsob komponovania, riešenia obrazovej plochy alebo tvaru. Deťom môže priniesť nový pohľad na umenie i každodenný svet a zábavné je na nej aj to, že si ju môžu kedykoľvek vyskúšať aj doma,“ popisuje Petra.

Abstraktné maľby inšpirované dielom Pieta Mondriana.

Abstraktné maľby inšpirované dielom Pieta Mondriana.

Januárové experimenty

Kolážovať sa bude až do januára. Potom sa výtvarníčka pokúsi deťom ukázať základy grafiky a jej jazyka. „Priblížime si klasické grafické techniky, ich osvojenie a kombinovanie s inými postupmi s dôrazom na vlastný individuálny názor. Vítané sú deti a mládež s rodičmi či bez nich, začiatočníci aj pokročilí, alebo žiaci a účastníci rôznych výtvarných kurzov a krúžkov,“ pozýva maliarka. Odporúčame priniesť si pohodlné pracovné oblečenie a prezuvky. Na Visual KidLab je potrebné prihlásiť sa mejlom na tatiana.kozejova@k13.sk alebo telefonicky na 0948 372 210.

Veronika Samková
Foto: Dana Karabinošová

Petra (stojí vpravo) uvádza študentov z Hlohovca do tajov avantgardného umenia.

Petra (stojí vpravo) uvádza študentov z Hlohovca do tajov avantgardného umenia.


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Deti à la dadaisti

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems