Archív mesta Košice bude využívať stroj, ktorý je prvý svojho druhu na Slovensku

| Mesto Košice | 16. 11. 2015

Archív mesta Košice (AMK) predstavil stroj, ktorý výrazne zjednoduší prácu s archívnymi dokumentmi a prispeje k modernizácii administratívnej práce. Košický archív sa vďaka Rotomatu zaradí medzi špičkové európske pracoviská.

„Aj v dávnej minulosti úradníci mesta najvzácnejšie dokumenty ukladali do železnej ohňovzdornej skrine, nazvanej Tajný archív. Podľa tohto vzoru mienime pokračovať aj my, keď významovo najdôležitejšie dokumenty vyčleníme a budeme ich ukladať do nového, moderného stroja – Rotomatu, ktorý pre potreby AMK obstaral Magistrát mesta Košice,“ vysvetlila vedúca AMK Mária Hajduová.

Ide o plne automatizovaný stroj, ktorý spĺňa všetky podmienky ochrany, okrem toho šetrí priestor až o 60 % a umožňuje veľmi rýchlu manipuláciu. Za necelú minútu vedia pracovníci archívu z cca 450 arch. škatúľ, ktoré sú uložené v 15 regáloch, vybrať požadovaný dokument a predložiť ho na bádanie. Tento úložný priestor dostal názov Nový tajný archív, keďže obsahovo nadväzuje na pôvodný. V súčasnosti je úložiskom pre delimitačné protokoly a zmluvy, čo dokladujú majetok mesta od r. 1991.

Obhliadky archívu mesta a nového stroja sa zúčastnilo i vedenie mesta, ktoré nákup Rotomatu vyhodnotilo ako veľký prínos. Potvrdzuje primátor Richard Raši: „Mesto Košice si uvedomuje význam a historickú hodnotu archívnych dokumentov, uložených v jedinom archíve samosprávy na Slovensku, a preto do jeho modernizácie neváha investovať. Je dôležité pripomenúť, že Košice opäť získali prvenstvo, pretože takýto stroj nemá žiaden archív na Slovensku.“ Zakúpenie Rotomatu je po Lean-Lifte, ktorý slúži na ukladanie historických máp a plánov, v poradí druhá najväčšia investícia pre archív. Bola veľmi potrebná, keďže priestorové možnosti AMK po delimitácii archívnych fondov zo štátu na mesto sú obmedzené.

Informovalo Mesto Košice
Foto: Miroslav Vacula

Archiv25

Archiv28

 


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Archív mesta Košice bude využívať stroj, ktorý je prvý svojho druhu na Slovensku

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems