Začala sa Škola šachu pre nevidiacich aj vidiacich. Ako funguje?

| K13 a VÝMENNÍKY | 1. 10. 2015

Projekt SPOTs organizuje vo Výmenníku Obrody na Terase Školu šachu pre nevidiacich aj vidiacich. Každý štvrtok od 16:00 do 18:00 hod. sa v útulnom priestore môžu stretnúť začiatočníci alebo aj pokročilí, či zdatní šachisti, aby si zahrali, strávili spolu chvíle, získali kamarátstva a vymenili šachové skúsenosti. A čudovali by ste sa, aké čary na špeciálnej šachovnici predvádzajú hendikepovaní hráči. A že aj od nich sa dokážete niečo naučiť.

Vo štvrtok 17. septembra sa udialo tretie stretnutie školy šachu. Viedol ho lektor Milan Sabovík, postarší nevidiaci pán, ktorý spod fúzov okrem šachových pravidiel vyťahoval vtípky a svoje príbehy mladosti. Bolo veselo, ale treba povedať, že mojou prítomnosťou som narušila inak tiché a pokojné šachové prostredie. Dokopy sme boli siedmi. Milan a jeho spoluhráč Vilo, Maťo a Juraj – slepo-hluchí klienti z neziskovej organizácie Maják, ich vychovávateľka Silvia Semanenková a Zuzana Rohaľová zo SPOTs. Stretnutia teraz fungujú ako tréningový proces, ale časom sú v pláne turnaje a workshopy. „Sme len na začiatku a zatiaľ nás nie je veľa. Nedávno sa k nám pridali Maťo a Juraj a nabudúce prídu aj vyslúžili letci. Čiže stále čakáme na nových členov, ale ideálny stav je maximálne desať hráčov, keďže sa popri tom chceme učiť, nielen hrať,“ vysvetľuje Milan Sabovík situáciu na treťom stretnutí a dopĺňa ho Zuzana Rohaľová: „Chceme, aby tu okrem zdravých a nevidiacich, chodili aj napríklad telesne postihnutí. Všetkým to totiž môže niečo dať. Nielen šachové skúsenosti, ale aj inšpiráciu. Teraz ľudia trávia čas za počítačom a neuvedomujú si, aké majú šťastie, že môžu plnohodnotne žiť, chodiť do lesa, zabehať si, zahrať si futbal a byť samostatnými. Myslím si, že mnohým to dôjde, keď spoznajú hendikepovaných ľudí a ich problémy.“

Hráči šachu musia mať pri hre ticho, no vo Výmenníku to sem-tam narušia ženské návštevníčky.

Hráči šachu musia mať pri hre ticho, no vo Výmenníku to sem-tam narušia ženské návštevníčky.

Špeciálna šachovnica a rovnaké podmienky pre všetkých

Bolo pozoruhodné sledovať, ako rýchlo sa nevidiaci či slabo vidiaci hráči orientujú po špeciálnej šachovnici. Hmatom pravdaže. Čierne figúrky majú navrchu tenký klinček, aby sa rozoznali od bielych. Všetky figúrky majú naspodku kolíky, nimi sa zapasujú na dané políčko na šachovnici. Lebo každé políčko má svoju dieru, kam sa „zapichne“ figúrka. Šachovnica pre nevidiacich má vyvýšené polia. Títo hráči si ťahy diktujú, ale nie je to podmienka. Funguje to asi takto – Dávid 4, E 6, jazdec C6, strelec B2. Maťo a Juraj sú naopak úplne potichu, pretože sú hlucho-slepí, ale hra ich veľmi baví. Martin chodieva dokonca na turnaje mimo Košíc, snaží sa, učí a zdokonaľuje. Je zaujímavé, že ak proti sebe hrá vidiaci a nevidiaci, začínajú na nule a s rovnakým časom, čiže hendikepovaný hráč nemá náskok. No vraj to nevadí, pretože na súťažiach pripadá na jedného hráča hodina a pol, a s týmto časom si hravo poradí aj hendikepovaný.

Ak sa chcete pridať k hráčom šachu, naučiť sa túto hru, či sa v nej len zdokonaliť, príďte každý štvrtok od 16:00 do 18:00 hod. do Výmenníka Obrody na Terasu. Vstup je bezplatný.

Gabriela Krestián Kuchárová
Foto: archív SPOTs

Tretie stretnutie sa nieslo v komornom duchu a útulnom prostredí Výmenníka Obrody na: Terase.

Tretie stretnutie sa nieslo v komornom duchu a útulnom prostredí Výmenníka Obrody na Terase.

Hlucho-slepý Martin hral aj so sadrou na ruke. Tú mu pokreslil výtvarník Helmut Bistika.

Hlucho-slepý Martin hral aj so sadrou na ruke. Tú mu pokreslil výtvarník Helmut Bistika.

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Začala sa Škola šachu pre nevidiacich aj vidiacich. Ako funguje?

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems