Vitajte v regionálnom centre remesiel v Košiciach!

| Reportáž | 19. 10. 2015

1. október • Mäsiarska 52 Košice • Otvorenie regionálneho centra remesiel

Asi po dvadsiatich rokoch sa do Košíc konečne vrátilo regionálne centrum remesiel. A už to nie je len predajňa s výrobkami. Za dverami zrekonštruovanej trojposchodovej budovy nájdete remeselnícke dielne, knižnicu, výstavnú galériu, kancelárske priestory a spomínanú predajničku. Všetko pod ochrannými krídlami vtáka ÚĽUV-áka.

Po Bratislave a Banskej Bystrici sa aj v Košiciach otvorilo centrum remesiel. Veď východ si zaslúži mekku tradícií a folklóru. Po dvoch rokoch rekonštrukčných prác ju dostalo a podľa slov generálnej riaditeľky ÚĽUVu Dany Kľučárovej to bude kultúrny informačno-spoločenský priestor, kde návštevníci stretnú remeslo a jeho tvorcov či šíriteľov. Centrum sa otvorilo 1. októbra v spoločnosti pozvaných hostí, folklórnej skupiny Hornád a lektorov. A tí už v prvý deň učili. Ako točiť hrnčiarskym kruhom a vyrobiť pohár, utkať koberec či zmeniť obyčajný drôt na postavičku.

V predajni regionálneho centra ÚĽUV kúpite aj tradičné ľudové bábiky.

V predajni regionálneho centra ÚĽUV kúpite aj tradičné ľudové bábiky. 

Azda najmilšou časťou programu bola predvýstava detských prác v rámci súťaže V krajine remesiel 2015. Decká potvrdili, že folklór nie je zastaranosť a remeslá ešte ukážu chrbát papierovým titulom, ktoré si síce dáme pred meno, ale veľké divadlo s nimi často nenarobíme. Akýsi rastúci trend či záujem o tradície si uvedomuje aj Dana Kľučárová a vidí za tým tieto dôvody: „Ľudia túžia spoznávať svoje korenea remeslá sú jedným zo spôsobov, ako sa k nim vrátiť a uchopiť ich. Okrem toho hľadáme aj cestu, ako kvalitne stráviť voľný čas. Dnešná doba plná hektiky a stresu nás zamestnáva predovšetkým v mysli, a preto chceme oddychovať tak, aby hlava vypla a ruky pracovali.“

Krstnou mamou centra sa stala Jana Kovácsová z KSK, ktorá má k remeslám blízko aj vďaka tomu, že jej otec je drotár. Spoločne s Danou Kľučárovou potiahli vyšívané stuhy a na stene tak odhalili symbol ÚĽUVu – vtáka, čo stráži modernú, ale remeslom dýchajúcu budovu.

Gabriela Krestián Kuchárová
Foto: autorka

IMG_9819


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Vitajte v regionálnom centre remesiel v Košiciach!

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems