Vezmite deti do Vedeckého brloha na stretnutie s ozajstnou archeologičkou

| K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky | 19. 10. 2015

Projekt SPOTs už takmer dva roky pripravuje hravé vedecké prednášky pre deti. Malí zvedavci sa na nich čo-to priučia, vyskúšajú, ohmatajú, aj sa zabavia. Najbližšie zistia, čo to vlastne robia tí archeológovia, naživo uvidia vykopávky z Guatemaly a v mayskom kalendári si zapíšu svoj vlastný dátum narodenia.

Vedecký brloh je miesto, kde sa každú poslednú sobotu v mesiaci stretávajú deti a ich rodičia s ozajstnými vedcami. Naživo si skúšajú pokusy, rozprávajú sa s prednášajúcimi, počúvajú. Všetko hravou formou, veď je víkend a nesedia v školských laviciach. Práve zábavné vzdelávanie je cieľom Vedeckých brlohov. „Vedecký brloh vznikol, aby si deti mohli vyskúšať to, čo sa na naučili v škole. Môžu experimentovať na vlastnej koži, bez zdĺhavej teórie a s oveľa väčším dôrazom na praktické testovanie rôznych fyzikálnych a chemických javov. Výmenník Obrody je veľmi vhodným miestom na pokusy všetkého druhu. Deti tu môžu narobiť neporiadok a nikto ich za to nevyhreší. Jednoducho, môžu sa tu, narozdiel od školy, správať ako v brlohu. Ale vedeckom,“ hovorí Renáta Zolnaiová, PR výmenníkov a produkčná Vedeckých brlohov a kaviarní. Každý brloh vedie vedec spätý s určenou témou. Deťom najprv vysvetlí samotnú problematiku, potom nasledujú praktické ukážky a pokusy. Najbližšie to bude Archeológia a mayské písmo.

Vedecký brloh o archeológii a písme sa uskutoční 31. októbra o 14:00 hod. vo Výmenníku Obrody. Téma je lákavá a praktická, pretože deti vždy priťahovali kamene, tajomné predmety či historické filmy a rozprávky. Viac už lektorka Lenka Horáková zo SAV Košice: „V rámci brlohu najprv porozprávam čosi o archeológii, čo je to vlastne za prácu, čo sa archeológovia snažia zistiť a akým spôsobom. Použijem vykopávky z Guatemaly, kde som štyri roky pôsobila v archeologickom projekte, čiže deti uvidia ozajstné artefakty.“ Medzi nálezmi sa objavujú aj rôzne kamenné monumenty a predmety, ktoré na sebe majú mayske hieroglyfické písmo. Práve druhá časť programu bude venovaná mayskému písmu a kalendáru. „Stručne ukážem, ako tento kalendár funguje. Pripravila som si aj podklad, s ktorým si budú môcť napísať svoj vlastný dátum narodenia v mayskom kalendári,“ dodáva Lenka Horáková.

Vstup na Vedecký brloh je bezplatný.

Gabriela Krestián Kuchárová
Foto: archív SPOTs

Súčasťou Vedeckých brlohov sú aj pokusy, vďaka ktorým deti pochopia princípy vedy v praxi.

Súčasťou Vedeckých brlohov sú aj pokusy, vďaka ktorým deti pochopia princípy vedy v praxi.

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Vezmite deti do Vedeckého brloha na stretnutie s ozajstnou archeologičkou

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems