V Kráľovskom Chlmci sprístupnia zrekonštruované a zmodernizované múzeum

| Košický samosprávny kraj | 21. 10. 2015

Kultúrne centrum Medzibodrožia je kultúrno-vzdelávacia inštitúcia Košického samosprávneho kraja, založená v roku 2006. Okrem šírenia kultúrneho rozvoja a osvety spravuje regionálne múzeum a knižnicu. Práve múzeum sa začalo v roku 2013 rekonštruovať a začiatkom novembra už návštevníci vstúpia do komplexne zrekonštruovanej a zmodernizovanej budovy.

Múzeum sídli v pamiatkovej budove v Kráľovskom Chlmci od roku 2006. Tá pred tým slúžila ako policajná stanica, škôlka, navijáreň elektromotorov, krajčírska výroba, mestská univerzita či knižnica. Už po založení múzea bolo nutné budovu opraviť, vymeniť strešnú krytinu a upraviť interiér. Tieto práce financovalo Kultúrne centrum Medzibodrožia a Použia z vlastného rozpočtu. Rozsiahlu rekonštrukciu umožnil projekt Dialóg múzeí.

Poslaním Regionálnej muzeálnej expozície Jozefa Mailátha je zhromažďovanie predmetov múzejnej a galerijnej hodnoty ako súčasti kultúrneho dedičstva, vytvorenie podmienok na ich ochranu, ich využívanie a sprístupňovanie tak, aby prispievali k šíreniu poznatkov, vedeckému bádaniu a poznávaniu histórie, kultúry a prírody regiónov Medzibodrožia a Použia. Aby sa to mohlo plnohodnotne vykonávať, budova potrebovala rozsiahlejšiu rekonštrukciu. Preto sa vypracoval projekt Dialóg múzeí v spolupráci mesta Cigánd v Maďarsku a Kultúrneho centra Medzibodrožia a Použia, ktorý bol predložený do výzvy Programu cezhraničnej spolupráce Maďarská republika – Slovenská republika 2007 – 2013. Aby sa projekt uskutočnil, vzniklo dvojčlenné partnerstvo za účasti okresného mesta Cigánd a Kultúrneho centra Medzibodrožia a Použia, ku ktorému sa ako projektový partner pridalo aj mesto Kráľovský Chlmec, keďže budova múzea je majetkom samosprávy mesta.

dialor

Nové výstavné siene, knižnica či Kráľovská vína apotéka

Výstupom projektu bude komplexne zrekonštruovaná budova s modernizovaným priestorovým členením interiéru, inovatívnou technickou vybavenosťou a muzeálnymi obsahmi. V rámci prác sa v podkroví vytvoria priestory pre múzejnú pedagogiku a administratívu kultúrneho centra.

Na prízemí východného krídla bude umiestnená stála výstava Mailáthovcov a regulácie Bodrogu, Latorice a Tisy. V hlavnej prízemnej časti, tzv. veľkej sále, sa vytvorili priestory pre dočasné výstavy. V západnom krídle bude zariadená vedecká študovňa s múzejnou knižnicou. Na prízemí dostane priestor výtvarná galéria. V suterénnych a pivničných miestnostiach sa nachádza Kráľovská vínna apotéka so stálou výstavou Kráľovskochlmeckého vinohradníckeho rajónu.

Nie menej dôležitou kapitolou projektu bolo aj odkúpenie nádvoria mestom. Po rekonštrukcii sa rozšíri vybavenosť múzejného areálu o festivalový priestor s malým javiskom, za plotom s upraveným parkoviskom a zeleňou.

Rekonštrukciou pamiatkovej budovy sa výrazne zvýšila vybavenosť inštitúcie v oblasti infraštruktúry. Zároveň sa skvalitnil produkt kultúrnej turistiky na tematickej ceste Košického samosprávneho kraja Via Vinaria, ktorej jednou zo vstupných brán je aj mesto Kráľovský Chlmec.

V neposlednom rade vďaka spolupráci miest Cigán, Kráľovský Chlmec a Kultúrneho centra Medzibodrožia a Použia vytvoria základy cezhraničnej náučnej cesty na múzejnú tematiku.

loga


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: V Kráľovskom Chlmci sprístupnia zrekonštruované a zmodernizované múzeum

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems