Tanec vo vesmíre s fuse*

| Predstavujeme | 1. 10. 2015

Možno sa vám bude zdať, že ide len o čiary či bodky premietané na plátno, pred ktorým predvádza tanečnica svoju vzdušnú choreografiu. O chvíľku si však uvedomíte, že tie čiary a bodky sa pohybujú presne ako ona, nasledujú ju a menia sa tak, ako sa zrýchľuje jej pulz. Dokonalá interakcia techniky a ľudského tela. „Toto je jedna z inštalácií, čo otvorí vašu myseľ,“ napísal britský magazín Digital Canvas. Toto je Ljós.

Hlavným prvkom diela, ktorého názov znamená v islandčine svetlo, je krásna akrobatka Elena Annovi. Tá visí niekoľko desiatok metrov nad zemou, naťahuje sa, otáča a vystavuje na obdiv každý sval. Jej choreografia je sama o sebe impozantná, no to, čo sa odohráva za ňou, je ešte lepšie. Zvuková a svetelná performancia chvíľami pripomínajúca výlet do vesmíru, potom zase zvukovú vlnu a o moment výbuch blesku, sa v reálnom čase transformuje podľa toho, aký pohyb sa Elena rozhodne vykonať. Svetelné prvky za ňou utekajú, kopírujú jej telo alebo sa jej dotýkajú, ako jemné pavučiny. Telo tanečnice totiž sleduje tzv. kinect kamera.

16 minút v sne

Za vznikom inštalácie stojí talianske kreatívne zoskúpenie fuse*. Svoje prvé predstavenie so živou tanečnicou vytvorili v roku 2011 a odvtedy sa snažia zlúčiť pohyby ľudského tela s digitálnym svetom. Podľa Mattia Carretta, jedného z autorov Ljós, bolo najťažšou časťou predstavenia prepojiť obraz z kamier s programom, ktorý zaznamenané informácie prenesie do rytmu a tempa hudby aj svetla. Vytvorenie 16 minútového diela si vyžiadalo 400 hodín práce. Výsledkom je výlet do sveta plného zvukov a obrazov. Od roku 2014, keď mal Ljós na festivale della Fiaba (Festival Rozprávok) v Modene svoju premiéru, sa na tento výlet vydali stovky divákov po celej Európe.

Čiary a bodky sa pohybujú ako tanečnica a nasledujú jej pulz.

Čiary a bodky sa pohybujú ako tanečnica a nasledujú jej pulz.

Svetlo vnútri

V pozadí krátkeho predstavenia sa odohráva jednoduchý príbeh poznania. Telo visiace v prázdnote vesmíru skúma svoju fyzikalitu a objavuje silu gesta, aby sa prinavrátilo z nervovej sústavy, z ktorej gesto samotné vzniká, do myšlienky, tzv. ljós, vnútorného svetla. Elena je médium spájajúce svetlo, zvuk a pohyb, aby spolu vytvorili nereálny, znepokojujúci a dezorientujúci pocit priestoru, aký mávame v snoch o pádoch a lietaní. „Ljós je premena drobných snových elementov do vizuálnej podoby,“ popisujú projekt autori na svojich stránkach.

Multimediálni fuse* na Bielej noci prvýkrát

V Košiciach sú fuse* premiérovo. Odtiaľ utekajú naspäť do Talianska na festival digitálneho umenia roBOt08 a potom späť k nám, do Bratislavy. „Kolektív fuse* je momentálne dosť vychytená umelecká skupina, ktorá je tohto roku súčasťou viacerých kvalitných európskych podujatí. Za osem rokov svojej existencie dokázala ich práca so zvukom, pohybom i obrazov očariť stovky ľudí a s každým novým projektom počet ich fanúšikov rastie. Patrím k nim aj ja, hoci predstavenie Ljós som naživo ešte nevidela. Sama som veľmi zvedavá, aké emócie v ľuďoch vyvolá,“ hovorí kurátorka Bielej noci Zuzana Pacáková.

fuse 2

Príďte načas

Interaktívne predstavenie, ktoré bolo pre potreby festivalu predĺžené na 25 minút, zažijete v Kunsthalle/Hale umenia o 20:00, 21:00 a 22:00 hod. Organizátori upozorňujú, aby ste prišli načas, pretože počas neho sa už dnu nikto nedostane.

Veronika Samková
Foto: Enrico Maria Bertani, Hanneke Wetzer

O fuse*
Multimediálny kolektív umelcov založili v roku 2007 taliani Luca Camellini a Mattia Carretta (obaja narodení 1981). Prvé projekty vznikli pod hlavičkou asociácie Zero3 a autori sa v nich zamerali najmä na kreatívnu prácu s recyklovaným materiálom. Vstupenkou do sveta interaktívneho umenia bola ich inštalácia zero3silence s prepojením klavírneho koncertu, elektronickej hudby a výtvarného umenia. Rok po jeho vytvorení už malo štúdio v portfóliu 9 zvukovo-obrazových projektov premietaných na fasády budov. V 2009 sa podieľali na premene mesta Modena prostredníctvom interaktívnych architektonických diel. Odvtedy fungujú so svojím tímom ako fuse* (v preklade spojenie). Spolu vytvorili 11 veľkých projektov a vyhrali napríklad Celeste Prize 2010 a 2011, ceny za najlepšie živé predstavenie alebo ocenenie za najinovatívnejšiu inštaláciu počas festivalu Digital Graffiti 2010.Zámerom fuse* je vytvoriť nový komunikačný jazyk cez experimenty v oblasti digitálnych technológií. Tie zahŕňajú hlavne interakciou medzi zvukom, obrazom, človekom a priestorom. Cieľom inštalácií je začať revolúciu vo vnímaní priestoru a zmeniť názor ľudí na to, čo pojem priestor vlastne znamená.

fuse 5

fuse 4

fuse 3

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Tanec vo vesmíre s fuse*
  1. […] Fuse* v Kunsthalle bola jednou z inštalácií, čo otvorila našu myseľ počas Bielej noci. / ZN 1… […]

    Komentoval Také boli Zajtrajšie noviny v roku 2015 | Zajtrajšie noviny dňa 14.12.2015 o 08:02:01Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems