Návod na použitie Bielej noci

| Editoriál | 1. 10. 2015

Pojem súčasné umenie bude opäť intenzívne skloňovaný zo všetkých strán. Na svedomí to má Biela noc, mylne považovaná za festival svetla. Kto od nej očakáva atrakcie, zábavu a šou, dychberúce výkony, napätie, smiech a slzy, kabaretné varieté, cirkusové kočovné divadlo či kolotočiarsku púť, nech rovno zavrie noviny. A vy, milí čitatelia, ktorí ste sa nevystrašili, inšpirujte sa radami, ako si čo najlepšie užiť Bielu noc 2015.

Informovanosť. Naštudujte si stránku www.bielanoc.sk. Nájdete tam celý program a hlavne aktualizované informácie. Komplexné info absorbujete aj v špeciálnom vydaní Zajtrajších novín. Vďaka mape sa skvelo zorientujete.

Výber. Navštívte zo stanovíšť len to, čo vás osloví najviac. Biela noc je multižánrový festival, nie maratón. Užite si ho v pohode.

Vlastná mapa. Vytvorte si podľa chuti svoju vlastnú mapu. Nemusíte pri prehliadke postupovať chronologicky podľa číslic. Poradie je len na vás.

Tematické cesty. Ak si neviete vybrať, dôverujte organizátorom. Pripravili pre vás tri odporúčané trasy. Voľte podľa svojich záujmov.

BN

Slávnostné otvorenie. Biela noc štartuje pri Dolnej bráne o 18:30 hod. za účasti austrálskej umelkyne Amandy Parer. Ak sa chcete vyhnúť masovke, začnite z iného stanovišťa.

Nestojte v rade. Samozrejme, nenavádzame vás, aby ste sa predbehovali. No vieme, že najväčší nával návštevníkov býva od 19:00 do 22:00 hod. Ak môžete, prezrite si Bielu noc po tomto čase v pokoji a bez más.

Highlighty. Top umelci sú na mape označení hviezdičkou.

Načasovanie. Mnohé inštalácie trvajú celú noc, avšak živé predstavenia a koncerty sa zrealizujú len zopárkrát. Na mape sú označené krúžkom. Poznačte si termín, aby ste ich nezmeškali.

Výstavy. Niektoré inštalácie ostávajú v Košiciach dlhšie a pozrieť si ich môžete aj po Bielej noci. Na mape sú označené štvorčekom.

Pre deti. Celá Biela noc je vhodná pre deti. Do pozornosti však dávame najmä špeciálnu detskú trasu.

Zahnite za roh. Biela noc rozmiestňuje diela do mnohých bočných ulíc, aby sa umenie nekoncentrovalo len na Hlavnej ulici.Nevynechajte Mestský park.

Trpezlivosť. Tou sa treba ohradiť najmä voči ostatným návštevníkom v uzavretých priestoroch a úzkych uličkách Košíc.

Rešpekt. Umelecké diela nie sú suveníry. Ani tie interaktívne.

Afterpárty. Tá je nachystaná v Tabačke Kulturfabrik od 23:00 hod. a kto vládze, nech ju nepremešká. DJ Toky a spontánne stretnutia s umelcami Bielej noci sú vítaným a overeným finišom.

Lucia Radzová
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Návod na použitie Bielej noci

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems