Najstaršia parná lokomotíva Katka sa rozlúči na Tekvicovú sobotu

| Tlačové centrum | 28. 10. 2015

OZ Detská železnica Košice pripravila pre svojich priaznivcov aj v tomto roku rozlúčku s najstaršou – 131-ročnou parnou lokomotívou Katkou. Už tradične sa tak stane počas Tekvicovej soboty 31. októbra. V programe plnom tekvíc, strašidiel a jedinečnej výzdoby zabafká Katka naposledy, potom ju čaká náročná oprava kotla. V nedeľu 1. novembra zasa definitívny koniec sezóny odpískajú motorové dvojičky Danka a Janka.

Tekvicová sobota

Nástupná stanica detskej železničky sa v poslednú októbrovú sobotu (31.10.) premení na pestrofarebné centrum tekvíc, sviečok a strašidiel. Špeciálne vyzdobené vlaky vyrazia z Čermeľa o 11:15, 13:15 a 15:15.

„Deti, ktoré k nám v tento deň prídu v maskách, sa povezú zdarma. Pre zimomravých aj v tomto roku navaríme tradičný železničiarsky čaj, pripravíme sviečky a kto by sa chcel zahriať ešte viac, môže pomôcť s ťažkými podvalmi, pripravenými na rekonštrukciu trate“ pozýva riaditeľ detskej železnice Ľubomír Lehotský. V zateplenom prístrešku na Alpinke bude pre deti pripravené premietanie rozprávok a tvorivá dielňa, v ktorej si budú môcť vyrobiť vlastného netopiera.

DSC_6294

Rozlúčka s parou

Mimoriadne tekvicové vlaky s parnou lokomotívou sa zo stanice Alpinka budú vracať o 12:00, 14:00 a 16:00 hod. „Na dlhšie obdobie je to posledná jazda našej Katky, nakoľko sa bude musieť počas zimy podrobiť náročnej oprave a revízii kotla, ktorú musia parné rušne absolvovať každých päť rokov. Všetci však pevne veríme, že v novej sezóne sa predstaví v dobrej kondícii aj za asistencie novej posily parného rušňa Krutwig, ktorého komplexná oprava sa chýli ku koncu. Bude to jediný zachovaný rušeň typu…… na Slovensku,“ vysvetlil Ľubomír Lehotský.

Záver pravidelnej sezóny bude v nedeľu, 1. novembra, kedy jej koniec odpískajú motorové dvojičky Danka a Janka. V tento deň všetky deti cestujú „načierno“, teda bez cestovného lístku a zadarmo.

detska zeleznica kosice 2

Definitívny koniec až na Mikuláša 6. decembra

Napriek ukončeniu pravidelných jázd nepovedala Detská železnica v tomto roku posledné slovo. Aj vďaka hlavnému partnerovi – mestu Košice – budú 6. decembra vypravené dva mimoriadne MIKULÁŠSKE VLAKY so sv. Mikulášom, anjelmi a čertom.

„Sme radi, že o železničku je stále väčší záujem, čo nám potvrdili aj tohtoročné oslavy 60. výročia zrodu unikátnej košickej atrakcie. Počas celej sezóny sme pripravili pre verejnosť 60 kultúrnych a sprievodných podujatí, ktoré sme mohli uskutočniť vďaka podpore tradičných i nových partnerov a podporovateľov železničky. Pred nami je ešte vydanie knihy, prvej komplexnej monografie a dokončenie dokumentárneho filmu o histórii unikátnej železničky,“ hodnotí Ľ. Lehotský.

OZ Detská železnica od roku 2012 v spolupráci s Mestom Košice zabezpečuje dopravu na unikátnej úzkorozchodnej trati Košickej detskej historickej železnice. Pioniersku železnicu vybudovali v rokoch 1955 – 1956 a dnes je jednou z najväčších atrakcií mesta. Rušne, vagóny a časť koľajiska sú zapísané v Ústrednom zozname kultúrnych pamiatok SR. Detská železnica patrí s takmer 40 000 návštevníkmi ročne k najznámejším atrakciám v širokom okolí. Združenie sa od roku 2012 stará o všetky rušne a osobné vozne, ktoré k Detskej železnici prináležia. Medzi nimi aj o 131-ročný parný rušeň „Katka“, ktorý je najstarším prevádzkovaným rušňom vo Višegrádskom regióne a je symbolom železničky. OZ DŽK od svojho vzniku opravilo a zachránilo pred skazou šesť vagónov a dva motorové rušne. Viac na www.detskazeleznica.sk Objednávky na: kezeleznica@gmail.com alebo tel.: +421 905 496 426

DSC_6459

tekvicova_sobota_2015


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Najstaršia parná lokomotíva Katka sa rozlúči na Tekvicovú sobotu

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems