Košice unikátne osvetlia svoju katedrálu, ako najväčší symbol spomienok na našich blízkych zosnulých na celom Slovensku

| Mesto Košice, Tlačové centrum | 29. 10. 2015

Rok sa stretol s rokom, a už o niekoľko dní sa košické miesta posledného odpočinku zaplnia tisíckami pozostalých, aby v tichej piete spomínali na svojich blízkych. Sviatok Všetkých svätých (nedeľa 1. 11.) a Pamiatku zosnulých (pondelok 2.11.) si uctí aj Mesto Košice slávnostným osvetlením košickej dominanty – Dómu sv. Alžbety.

Po dlhých rokoch Mesto Košice obnovilo a zrekonštruovalo osvetlenie chrámu v roku 2014. Prvý raz sa ukázalo užasnutým Košičanom ako obrovská svetelná sviečka práve počas Sviatku Všetkých svätých a Pamiatky zosnulých. Architektonický skvost, ktorý je nezameniteľnou dominantou nášho mesta odvtedy svieti každý večer a centru mesta dodáva magickú atmosféru. Počas mimoriadnych udalostí, osláv a výročí sa farba osvetlenia mení.

Tento rok sa v sobotu a nedeľu počas Sviatku Všetkých svätých celá katedrála po zotmení rozžiari nádhernými meniacimi sa farbami s dominantnou zlatou farbou, ktorá je v kresťanskej liturgii symbolom veľkej slávnostnej chvíle, nebeskej slávy, ale aj Božieho požehnania.

V pondelok sa Dóm „odeje“ do fialovej – farby mieru, pokánia, pokory a tajomstva. Používa sa aj v Advente, počas pôstneho obdobia, pri omšiach za zomrelých a pri pohreboch.

„Po tom, ako sme pred rokom premenili Dóm svätej Alžbety na najväčšiu symbolickú sviečku na Slovensku, tento rok sme vybrali farby, ktoré symbolizujú chvíle rozjímania a spomienok na tých, ktorí už žiaľ, nie sú medzi nami,“ povedal primátor Richard Raši.

dóm -fialová


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Košice unikátne osvetlia svoju katedrálu, ako najväčší symbol spomienok na našich blízkych zosnulých na celom Slovensku

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems