Káva s Rasťom Kopinom z Nocadeň

| Rozhovory | 19. 10. 2015

Po siedmich rokoch vydali nový album, na ktorom spolupracovali aj s dvojnásobným držiteľom amerických cien Grammy Vladom Mellerom. Reakcie na ich novinku sú ohromne priaznivé. O tom, ako vznikalo nové CD Pozemskí astronauti, sme sa pozhovárali so spevákom, textárom a skladateľom Rasťom Kopinom.

Ako kapela Nocadeň fungujete 18 rokov, no vezmime si to od začiatku, lebo vo vesmíre sú aj ľudia, čo vás nepoznajú. Ako sa začal váš príbeh?

Mal som 3 roky, počúval som ABBU a zamiloval sa do tej blonďavej speváčky. Niekde tam teda siahajú moje túžby stať sa muzikantom. Ako malým chlapcom nám otec zvykol kupovať básnické zbierky a my sme ich s bratom zhudobňovali. Keď som mal dvanásť, založili sme prvú kapelu. Skutočným prelomom bol však rok 1997, keď sme po zhliadnutí koncertu U2 vo Wembley založili Nocadeň. To už išlo veľmi rýchlo. Za necelý rok sme mali podpísanú prvú zmluvu na vydanie albumu, ktorý vyšiel dokonca aj v Poľsku.

Aktuálne máte vonku nový album Pozemskí astronauti. Veľa ľudí to vníma ako váš návrat. Ako to je?

Nikam sme neodišli, ani sme sa nerozpadli, takže sme sa ani nemuseli vracať. Iba nám nejaký čas trvalo, kým sme sa zorientovali v nových pomeroch v hudobnom priemysle. A keďže nás nejaký čas nebolo počuť z rádií, budilo to dojem, že sme sa niekam stratili.

Nie je sedem rokov pridlhá pauza?

Točili sme single. Hosťoval som napríklad na albume Panáčika. Urobili sme koncert v Štátnom divadle s veľkou produkciou, videla si ho?

Nie.

Aha, tak si ho pozri. Zadaj si do vyhľadávača „Nocadeň v divadle“… mali sme ho beznádejne vypredaný a chceli sme sa ním aspoň trochu priblížiť zahraničným produkciám. Myslím, že sa to aj podarilo, ale stálo to kopec peňazí, za ktoré sa možno mohol postaviť aj domček. Plánovali sme z neho vydať aj DVD, ale tam sa to nejako zaseklo a v nás zostal trocha trpký pocit.

Pocit bez domu a peňazí?

Presne, ako keď si postavíš dom, nemáš ho poistený a vybuchne ti plyn. Tak sme sa z toho oklepali a pustili sa radšej do komponovania nových pesničiek.

1 Rasto Nocaden 01

Tak vznikol aktuálny album Pozemskí astronauti. Mali ste od začiatku jasnú predstavu, kam bude smerovať?

Áno, najprv som vymyslel jeho názov a následne som pridával príbehy. Takže by sme mohli povedať, že je to konceptuálny album. Tým, že sme neboli v nejakom časovom strese, mohli sme sa s pesničkami doslova maznať. Keď už bolo všetko hotové, poslali sme album do Ameriky, kde nám ho Vlado Meller zmastroval.

Z albumu sú ťahúne Havran, Papierové kone, V nás. Mňa zaujala svojou inakosťou skladba Bež.

Ak by si sa trošku prešla našou diskografiou…

…prepáč…

V pohode. S elektronikou sme koketovali už na našom druhom albume, takže nám tá pesnička až taká iná nepríde.

Nie je Bež skôr do filmu ako na pódia?

Hráme ju aj na koncertoch, ale vôbec by sme neboli proti, ak by sa objavila aj vo filme. Možno si ten film aj sami nakrútime.

Aktuálne máte von videoklip ku skladbe Havran. Kde sa točil a čo od neho očakávaš?

Video vznikalo na miestach, kde sa rád bicyklujem. Pozorný divák teda môže rozpoznať Ružín alebo Jahodnú. Niečo sa nakrúcalo aj v ateliéri. A očakávania sú samozrejme veľké.

Ako to vyzerá u vás v kapele. Kto vás usmerňuje?

Som síce v kapele najmladší, ale keďže som si to celé vymyslel, beriem za kapelu zodpovednosť hlavne ja. Viem teda, kam to chcem smerovať.

Žiadne hlasovanie?

Nie. Hlasovať môžu napríklad No Name, lebo je ich v kapele veľa.

Ešte mi povedz, čím to je, že na východe je taká popová liaheň?

Čím to je, to Timko vie. Možno je to tým, že máme väčšiu snahu presadiť sa, a asi aj nejaký talent.

Zdá sa, že ste chytili druhý dych. Čo plánujete do blízkej budúcnosti?

Budeme sa snažiť čo najlepšie odprezentovať album Pozemskí astronauti. Určite prichystáme nejaké nové videoklipy a samozrejme budeme čo najviac koncertovať, nech sme čo najbližšie k ľuďom. A to by mohla byť pekná bodka za týmto rozhovorom. To som ako krásne povedal.

Lebo som sa krásne pýtala. A ďakujem za rozhovor.

Mo Tamássyová
Foto: archív Nocadeň

2 Nocaden 2015


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Káva s Rasťom Kopinom z Nocadeň

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems