Katarína Tekeľová Blažová: Žena v láske. Matka. Mystička – Retrospektíva 1968 – 2015

| Pozvánky, Tlačové centrum | 15. 10. 2015

Výstava, ktorá predstavuje výber z malieb, tapisérií, návrhov a kresieb od konca šesťdesiatych rokov až podnes predstaví málo známe práce a ponúkne nové pohľady na dielo autorky, ktoré bolo v úzadí. Ide o prvú retrospektívu jej prác v textile, ktorá siaha od jej raných tapisérií a návrhov až po najaktuálnejšie maľby a ktorá odhaľuje konzistentnosť jej návrhov počas niekoľkých desaťročí. Otvorenie výstavy je naplánované na štvrtok 22. októbra 2015 o 18.00 hod. vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach, Námestie Maratónu mieru 2. Potrvá do 28. februára 2016.

Názov výstavy bol prebraný z kľúčového textu druhej vlny feminizmu z Druhého pohlavia Simone de Beauvoir. Západné feministky často využívali alternatívne médiá vrátane textilu, keďže tieto nemali takú históriu, v ktorej dominovali muži, ako socha a maľba. Tapisérie boli často využívané počas socializmu ako umenie vo verejnom priestore, preto ich slovenská teória často chápe ako konzervatívny žáner, ktorému dominoval socialistický realizmus a ktorý bol nositeľom predovšetkým kolektívnej skúsenosti. Potenciál tapisérií niesť kritické odkazy ešte nebol preskúmaný ani zdokumentovaný, táto výstava sa o to pokúša. 

Vo svojich tapisériách Katarína Tekeľová Blažová ukazuje, že abstraktné umenie /ktorému dominujú muži/ môže byť emotívne, hlboké ale tiež figuratívne. Jej rané práce, v ktorých skúmala formálne ale tiež autobiografické témy, vzťahy a túžbu redefinujú surrealistický koncept lásky L´amour fou. Rovnako odrážajú autorkine odpovede na abstraktnú maľbu ale tiež niektoré stratégie pop-artu. Cyklus z jej zrelého obdobia Moira predstavuje sexualizovanú a duchovnú podobu materstva a predznačuje cestu k spiritualite. Okrem textilných prác bude na výstave predstavený aj súbor fotografií, ktoré neboli nikdy vystavené a ktoré dokumentujú jej malé performancie.

Katarína Tekeľová Blažová (1945) maliarka, autorka tapisérií a art-protisov. Vyštudovala Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave ateliér monumentálnej maľby a tapisérie (1965-1971). Realizovala viacero výtvarných diel v architektúre v technikách art-protisu, viazanej a tkanej tapisérie v spolupráci s Moravskou gobelínovou manufaktúrou vo Valašskom Meziříčí , medzi inými oponu pre Štátne divadlo v Košiciach. V roku 2012 sa stala finalistkou maľby a grafiky prestížnej medzinárodnej ceny pre súčasné umenie Celeste Prize. Autorkine tapisérie boli predstavené na domácich aj zahraničných výstavách (SNM Bratislava, Dúm umění Brno, Slovenský kultúrny inštitút Budapešť, Rakúske kultúrne centrum Osterreich-Haus, Palais Pallfy Viedeň) a sú zastúpené v zbierkach slovenských galérií aj v súkromných zbierkach. Žije a pracuje v Košiciach spolu s manželom Františkom Blažom a synom Markom.

žena


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Katarína Tekeľová Blažová: Žena v láske. Matka. Mystička – Retrospektíva 1968 – 2015

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems