Jesenný program festivalu ARS NOVA

| K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky | 19. 10. 2015

Festival súčasného umenia ARS NOVA vniesol na košickú scénu rozmanitosť, kvalitu, známe mená, ale aj nepoznaných talentovaných interpretov. V júli to boli skladatelia Philip Glass a Elliott Scharp, v novembri zatlieskame Mikimu Škutovi, Marekovi Zwiebelovi, Štátnej filharmónii Košice, Andrejovi Gálovi či súboru Quasars Ensemble s Evou Šuškovou.

Štrnásty ročník „hudby novej chuti” sa udeje od 5. do 15. novembra v Dome umenia Košice a v Kasárňach/Kulturparku. Dramaturgia aj tentokrát apeluje na diela žijúcich skladateľov európskych i mimoeurópskych kultúr, ale aj skladateľov spätých s východným Slovenskom. Priestor dostanú tiež mladí interpreti, aby sa konfrontovali s košickým pódiom, publikom a novou skúsenosťou. Hudobnú zložku doplní sprievodný program –výstava Velvet Dunkelheit (Nežná temnota) slovenskej výtvarníčky Moniky Vrancovej.

Portréty v hudbe, nežná temnota vo farbe

Návštevníkov privítajú žiaci košických základných umeleckých škôl spoločným koncertom Portréty 5. novembra v Kasárňach/Kulturparku. V salóniku Domu umenia sa v rovnaký deň chystá vernisáž výstavy Velvet Dunkelheit (Nežná temnota). Tá bude umeleckou zahrievačkou pred koncertom Štátnej filharmónie Košice. Za klavír zasadne Miki Škuta a na husliach bude hrať Marek Zwiebel pod dirigentskou taktovkou Zsolta Nagya. Odznejú skladby Charlesa Ivesa, Philipa Glassa a Leonarda Bersteina.

V piatok 6. novembra sa v Kulturparku predstavia študenti Konzervatória Košice koncertom Mladá krv 3. Po nich vystúpia violončelista Andrej Gál a akordeonista Peter Katina.V programe koncertu V hĺbkečasu ďalej účinkujú Sofia Gubaidulina, Toshio Hosokawa, Miroslav Tóth, Juraj Vajo, Jevgenij Iršai a Gia Kančeli.

Dokumentárne filmy a Quasars Ensemble s Evou Šuškovou

V programe Film & Hudba sa 10. novembra vo foyer Domu umenia premietnu dokumentárne filmy o Romanovi Bergerovi, Ladislavovi Kupkovičovi a Pavlovi Šimaiovi a zahrajú ich skladby. S festivalom ARS NOVA sa rozlúči rezidenčný súbor Kasární/Kulturparku Quasars Ensemble s dirigentom Ivanom Buffom 15. novembra v Dome umenia. Hosťom večera bude sopranistka Eva Šušková. Koncertnú sálu ovládne hudba Toshio Hosokawu The Raven, monodráma pre mezzosoprán a 12 inštrumentalistov.

Gabriela Krestián Kuchárová, K13

Začiatky festivalu ARS NOVA siahajú do roku 2000, keď sa na košickom konzervatóriu pohrávali s myšlienkou predstaviť verejnosti súčasnú hudbu v jednom komplexnom bloku. O rok na to sa už pod záštitou Hudobnej spoločnosti Hemerkovcov uskutočnil nultý ročník Festivalu súčasnej európskej hudby. Po dvoch rokoch sa k organizátorom pridala Štátna filharmónia Košice a vznikla nová dramaturgia pod názvom Festival súčasného umenia. Od roku 2014 sú spoluorganizátorom festivalu aj Košické kultúrne centrá K13 a podujatie sa teraz volá ARS NOVA. Vďaka kvalite hudobných produkcií sa stalo dôstojným pendantom dvoch významných festivalov ŠfK – Košickej hudobnej jari a Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola.

ars 1


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Jesenný program festivalu ARS NOVA

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems