Danajský sen

| Editoriál | 19. 10. 2015

Poznáte danajský dar? Podľa mňa existuje aj danajské želanie. Naše vlastné. To, ktoré si prajeme, ono sa splní, a potom banujeme. Stalo sa mi to v štátnicovom ročníku. Všetci sme si na sociálnej sieti robili paskudný test, čo nás mal ohodnotiť, na aký typ práce sa hodíme. Vyšlo mi, že som ako stvorená na robotu na voľnej nohe. Áno, tak to chcem! Bola som neuveriteľne hrdá, asi v zmysle, že som silná samostatná žena. (A lacný online test to pravdaže odhalil.) No keď som si ani po niekoľkých mesiacoch od promócie nenašla prácu, začala som nervóznieť. Až kým som si nespomenula na výsledok testu. Zobrala som ho ako proroctvo. Navyše som si uvedomila, ako silno sa moje ďalšie podvedomé prianie naplnilo. Diplomovú prácu som písala o Milke Zimkovej, navštevovala som ju v Bratislave, organizovala v Košiciach predstavenia jej Divadla jedného herca, skrátka som ju žrala. Tak silno som obdivovala jej príbeh, že som si pritiahla podobný osud. Rovnako ako ona som márne búchala na všemožné vráta. S červeným diplomom a bez zjavnej šance na robotu. Už som si ako silná žena nepripadala. Lenže Milka Zimková si po všetkých odmietnutiach založila vlastné divadlo, ktoré čoskoro oslávi 40 rokov. Až vtedy som si konkrétne uvedomila, čo znamená predpoveď o mojom zamestnaní na voľnej nohe a rozbehla vlastný biznis. (Slovo startup sa ešte nepoužívalo.) Nezbohatla som, no cez neho som sa dostala ku Zajtrajším novinám a ako freelancer fungujem šiesty rok.

LusiNie všetky moje sny sa splnili. V čase zrelej puberty som choro túžila po jednom pankáčovi. Mal kapelu a podobal sa na istého charizmatického speváka. Takmer som si jeho plagátmi oblepila detskú izbu. Vtedy sme sa nezoznámili, o mojej platonickej láske netušil. Našťastie. Dnes sa už poznáme, občas niečo pracovné preberieme a po rokoch sa mi môj niekdajší idol zdá viac ako ošúchaný. Neperspektívny. Neatraktívny. Skrachovaný. Ani neviem, komu poďakovať, že sen byť s ním sa nezhmotnil. Každopádne, v kontakte sme. Takže sa prianie vlastne zrealizovalo?

Vyplýva z toho jediné. Pozor na želania, môžu sa vám splniť. Ak chcete byť napríklad slávni, môžete sa stať slávnymi neslávne. A to je strašidelné. Kto sa bojí, nech nechodí do mesta.

Lucia Radzová
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk

uprava 2 farba

Titulná fotografia Zajtrajších novín 19/2015. Jana Andrejková počas tréningu orientálnych a etnických tancov klubu Nefrit. Foto: Mo Tamássyová


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Danajský sen

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems