Začnime od seba

| Editoriál | 20. 9. 2015

V ostatnom čase akosi všetkých ovláda hnev. Múdri sa hnevajú na hlúpych, dobrí na zlých, bieli na čiernych, modrí na červených, cyklisti na vodičov, vodiči na chodcov, chodci na počasie, Robo na Angelu a Angela na to, že nie je dosť pekná. Toľko hnevu, kriku a krajší svet v nedohľadne. Ako by nám bolo dobre, keby sa nikto nehneval na nikoho. Keby vodič dal prednosť cyklistovi, múdry doučil hlúpeho a zrkadlo by každému vravievalo, že je najkrajší na svete. Chcela by som, aby sa všetci zmenili. Ale vraj to nejde! Zmeniť sa musí každý sám a tak sa zmení svet. A začať vraj stačí od drobností. Stačí, aby sme denno-denne niekoho rozosmiali a urobili niečo nielen pre seba. Nehľadeli na to, čo zlé urobili druhí, ale čo dobré sme urobili my.

gabikaNechcem zjednodušovať situáciu vo svete. Ale keby sme toto poznanie dostali do výbavy, asi by žiadna situácia nebola. Ako teda začať? Možno v Klube. Stará trojposchodová budova na Štúrovej 11 v Košiciach sa zmenila na miesto, kde sa robí umenie a kultúra (pod pojmom kultúra rozumej celkový prístup ku spoločnosti, životu a okoliu). Toto miesto vybudovali mladí ľudia, nie preto, že sa hnevali na iné kultúrne centrá či spisovali petície za zákaz ich fungovania, ale preto, aby vdýchli starej budove život. Aby spoznali ľudí v susedstve, ľudí na výstave, ľudí na prednáške. Aby spoločne menili svoje okolie, pomáhali cyklistom, chodcom, bezdomovcom, susedom, umelcom a sebe navzájom. Aby nám ukázali: „…že všetci máme zodpovednosť za staré budovy, za veci okolo seba, ktoré neslúžia len nám, ale celej spoločnosti. Veď čím lepšie je všetkým, tým lepšie je aj mne. Je mi lepšie, ak stretávam okolo seba vysmiatych ľudí, nie nahnevaných“ (Ján Gálik).

Možno sa v Klube nie všetko podarí, ale ako povedal Ján Gálik: „Klub nie je budova, nie som to ani ja. Klub je iný pohľad na to, ako sa dajú veci robiť, je to myšlienka.“ A takéto myšlienky sú začiatkom lepšieho sveta.

Gabriela Krestián Kuchárová
zástupkyňa šéfredaktorky

Fotografia z titulnej strany Zajtrajších novín 16/2015: Knihu Trinásťhlavý vlak Jozefa Puchalu ilustroval Helmut Bistika.

Fotografia z titulnej strany Zajtrajších novín 17/2015: Ernest Vunan známy ako „muž, ktorý sadí stromy“ pred prednáškou v Klube. Foto: Ján Gálik

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Začnime od seba

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems