Voľnobytie

| Editoriál | 7. 9. 2015

Sedím v bistre, popíjam citrusovú limonádu plnú šťavnatého ovocia. Vyberám z nej rukou pomaranče a vyjedám dužinu. Šťava mi steká až po lakeť. Lahodné. Cítim sa ako na exotickom ostrove, okolo sú palmy, podo mnou biely piesok jemný ako púder a predo mnou tyrkysová morská žiara.

LusiKým čakám na jedlo, urobím si pohodlie a hoci mám sukňu, vôbec sa nesprávam ako dáma. Sedím slobodne naširoko, veď obrus ma aspoň čiastočne maskuje. Navyše si vyzujem úzke baleríny, čím sa moja slasť znásobuje. Bosou nohou skúmam rôzne povrchy a rozhodujem sa, či je príjemnejšia chladná dlažba, alebo naturálnosť dreveného masívu.

Prinesú palacinky. Sú také dobré, že zvyšok čučoriedkového pyré zmiešaného so šľahačkou a tekutou čokoládou musím oblízať z taniera. Poniektorí si to všimnú a zarazene civia, ale ja viem, že pre kuchára niet väčšej pochvaly. Počas vychutnávania sa vraciam do predškolského veku, kde boli takéto degustačné prejavy priam vítané.

Ovocná limonáda je takmer vypitá, v džbániku však ostáva práve také množstvo tekutiny, čo sa pýta pekne nahlas vysŕkať slamkou. Neviem si to odoprieť a volím rýchly, o to hlučnejší útok na šťavu. V očnom obzore registrujem zopár myknutí hlavou. Celá situácia je ako v parodickej jednoaktovke a to ma nahlas rozosmeje.

Pri vedľajšom stole sedí malé dievčatko s doširoka otvorenými očami a obdivným úsmevom ma po celý čas uprene pozoruje. Žmurknem na ňu v zmysle „veď ty vieš“. No naše nonverbálne dorozumievanie si všimne aj jej matka. Razom dcére nahlas vysvetľuje, čo všetko sa v reštaurácii NEpatrí. Vnucuje jej vlastnú predstavu správnosti a slušnosti tak, aby som to začula aj ja.

Čo na to povedať?!
Chudák dieťa, práve prichádza o kus slobody a fantázie.

Lucia Radzová
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk

Fotografia z titulnej strany Zajtrajších novín 16/2015: Knihu Trinásťhlavý vlak Jozefa Puchalu ilustroval Helmut Bistika.

Fotografia z titulnej strany Zajtrajších novín 16/2015: Knihu Trinásťhlavý vlak Jozefa Puchalu ilustroval Helmut Bistika.

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Voľnobytie

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems