Vo výmenníkoch premenila Silvia Lukačinová svoje sny na skutočnosť

| K13 a VÝMENNÍKY, Rozhovory | 20. 9. 2015

Pracuje ako pedagogička na Fakulte baníctva ekológie, riadenia a geotechnológií a už viac ako rok vedie Tvorivé dielne vo Výmenníku Jegorovovo. Od septembra bude mať pod palcom pravidelné susedské stretnutia a budovanie komunity okolo Výmenníka Štítová. Keď práve netvorí, číta alebo cestuje a trochu aj píše. Zvyšok voľného času venuje synčekovi a manželovi. Výmenníky vníma ako priestor v blízkosti ľudí, čo im umožňujú realizovať svoje predstavy o živote na sídlisku. Znamenajú pre ňu miesto, kde môže svoje sny premieňať na skutočnosť. Silvia Lukačinová (1975).

Ako dlho sa venujete tvorivým prácam?

Už to budú desiatky rokov. Rada som háčkovala aj vyšívala a vyrábala som rôzne veci už na základnej a potom na strednej škole. Na vysokej som si začala šiť oblečenie a kabelky. Najprv som sa učila od babky, neskôr od mamy. V mnohých veciach som však samouk a niektoré techniky som zvládla metódou pokus – omyl, alebo naštudovala z kníh. Neskôr, keď som začala zarábať, zaplatila som si rôzne tvorivé stretnutia (workshopy) u nás a v Česku.

Čo všetko sa vo vašich tvorivých dielňach návštevníci naučili, resp. môžu naučiť?

Množstvo techník, napríklad kamienkové obrázky, háčkovanie, výrobu šperkov z drôtu, alebo šitím z korálikov, prešli sme aj niekoľkými formami servítkovej techniky. Snažím sa, aby sa témy a techniky neopakovali, preto aj v budúcnosti môžu návštevníci očakávať množstvo noviniek. Budeme dekorovať vešiak na jemné odevy, plieť z papiera, vyrábať šperky z korálikov, drôtu alebo z PET fliaš. Pustíme sa do obrazu z klincov a nití (nail string art). Podrobnosti záujemcovia nájdu na stránke tvorenieaucenie.webaster.sk.

Novinkou od septembra je vaše pôsobenie aj vo Výmenníku Štítová. Okrem tvorivých dielní pod názvom Tvorivé inšpirácie sa budete aktívne venovať aj rozvoju komunity okolo Výmenníka počas stretnutí Premeny a výmeny. Je to pre vás výzva?

Je to výzva. Keď som pred rokom celkom náhodne objavila Výmenník na Furči, bola som prekvapená, že vôbec niečo také existuje. Rozvoj komunít ma zaujíma už niekoľko rokov, ale stále to ostávalo v teoretickej rovine. Nemala som dosť odvahy pustiť sa do toho sama. A práve výmenníky s ľuďmi, ktorý v nich pôsobia, s ich prácou a cieľmi, ma veľmi nadchli a umožnili mi začať uvažovať o realizácii svojich predstáv o komunitách v našom meste.

Ako si Premeny a výmeny prestavujete? Pre koho sú určené a ako budú prebiehať?

Chceme vytvoriť priestor, kde vzniknú myšlienky pre krajšie Košice a kde si ľudia budú vymieňať svoje veci, vedomosti, zručnosti, skúsenosti, ale aj radosti a starosti. Poskytneme im miesto na prezentáciu svojej práce či koníčkov, ale vytvoríme aj priestor, kde by sa stretli a diskutovali o tom, čo ich komunita potrebuje, o problémoch, ktoré sa určite budú riešiť lepšie v kolektíve. Prvé stretnutie bude v sobotu 19. septembra o 14:00 hod. a bude to také vzájomné oťukávanie s plnou miskou guláša v rukách. Prísť môže ktokoľvek, deti, rodičia, mladí, starí, susedia z okolia výmenníka.

Renáta Zolnaiová
Foto: archív SPOTs

Tvorivé dielne so Silviou.

Tvorivé dielne so Silviou Lukáčinovou.

_DSC3023

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Vo výmenníkoch premenila Silvia Lukačinová svoje sny na skutočnosť

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems